AKTUALNOŚCI

NEWS: KOSMICZNE ZMAGANIA SALEZU


 

Liceum Salezjańskie, jako jedna z 25 szkół, zostało zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu Remote Mars Yard 2017 (ReMY 2017). Konkurs polegał na przeprowadzeniu symulacji misji marsjańskiej.

Koordynatorem oraz opiekunem drużyny była p. Anna Bukiewicz-Szul, która wyłoniła reprezentację Szkoły-Salez Team. W skład grupy weszli: SalezTeam: Krzysztof Migdziński - leader, inżynier, specjalista od wyznaczania trasy i nawigacji Filip Załęski - inżynier, specjalista od systemów łazika i jazdy Monika Kuźmicka - geolog Olga Kocemba - astrobiolog, geolog Konrad Szydłowski - inżynier, specjalista od systemów łazika i jazdy Michał Plata - inżynier, specjalista od systemów łazika i jazdy Artur Michalski - inżynier, specjalista od wyznaczania trasy i nawigacji Adrianna Orłowska - astrobiolog. Każdy członek drużyny miał przydzielone konkretne zadania do wykonania. W konkursie należało zapoznać się ze szczegółami geologii Marsa, sterowaniem, specyfikacją budowy oraz działania łazika marsjańskiego, ustalić trasę łazika, sporządzić plan misji, wykonać jazdy próbne w aplikacji do jazd próbnych, przygotować plan awaryjny, odbyć jazdę finałową i sporządzić raport z przeprowadzonej misji. Mimo wielu przeciwności losu, drużyna z Salezu z sukcesem zakończyła swoją misję. Uczniowie trafili na awarię kamer oraz nawigacji. Wielkie uznanie należy się naszym dzielnym uczniom, którzy ukończyli misję, wykonali wiele badań w kraterze, na podstawie których sporządzili raport misji.

26 maja 2017 r reprezentacja drużyny w składzie: Monika, Olga, Krzysztof, Artur i Konrad, wraz z opiekunką p. Anną Bukiewicz-Szul (oraz reprezentacją innej drużyny z Wrocławia-Liceum nr XVII), wybrali się na finałową galę ReMY 2017 do Warszawy. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję podziwiać 5-minutowy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stojąc pod Kolumną Zygmunta! 27 maja uczniowie zwiedzali wystawy stałe, ekseprymentowali oraz brali udział w ciekawych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Po południu idali się na finałową galę ReMY. Zanim ogłoszono wyniki, mieli okazję wysłuchać wykładu o Polskiej Analogowej Misji Marsjańskiej, która niedawno odbyła się w Utah, a także spotkać się ze studentami z Krakowa, którzy w ramach koła AGH Systems konstruują łaziki marsjańskie, rakiety, balony stratosferyczne oraz CanSaty. Udział w konkursie, mimo, że nie wygraliśmy, bardzo ubogacił zaangażowanych uczniów. Zdobyli wiedzę dotyczącą geologii Marsa, misji łazików marsjańskich, nauczyli się jak pracować w grupie, a także miło spędzili czas podczas prób oraz wycieczki do Warszawy. Przede wszystkim postawili pierwsze kroki w sektorze kosmicznym.

2017-06-15 08:43:08

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com