AKTUALNOŚCI - Archiwum czerwiec 2016

MATURA 2015: ODBIÓR ŚWIADECTW - 5VII

W wtorek 5 lipca 2015 r. w godzinach 1000 – 1100 tegorocznych maturzystów zapraszamy po odbiór świadectw maturalnych. Miejsce - sekretariat. Jednocześnie przypominamy o konieczności posiadania dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. Dotyczy to zwłaszcza osób upoważnionych do odbioru świadectw maturalnych. Przypominamy o konieczności uregulowania, wynikających z umowy, wszelkich  należności wobec szkoły.

                                                          ks. Jerzy Babiak - dyrektor szkoły

 



2016-06-30 11:35:48

KSIĄŻKI FRANCUSKIE OD ADIFLOR



2016-06-29 12:59:33

WAKACJE 2016 - ŻYCZENIA


2016-06-25 11:15:15

UWAGA: PRZEŻYJ BEZPIECZNIE WAKACJE



2016-06-25 11:06:33

SEKRETARIAT: PRACA W CZASIE WAKACJI

Sekretariat w czasie wakacji będzie otwarty:
w dniach 27 czerwca -12 lipca w godzinach od 9.00 do 14.00
w dniach 18 lipca  - 31 sierpnia w godzinach od 9.00 do 14.00

Wszelkie pilne sprawy można załatwiać drogą emailową: jerzy.babiak@slo-wroc.pl

informacje telefoniczne o naborze:

od 29 czerwca do 31 sierpnia 2016 r. w godzinach od 8:00 do 15:00 

pod numerem: 730 720 163


2016-06-25 11:02:05

NEWS: KONIEC SZKOŁY I WAKACJE

Dzień posumowania i zakończenia Roku Szkolnego 2015/2016 w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu stał się dla całej społeczności szkolnej dniem radości, dumy i zawierzenia. W piątek 24 czerwca br. uczniowie, rodzicie, absolwenci i profesorowie najpierw zgromadzili się w kościele p.w. Chrystusa Króla, aby Bogu dziękować i oddawać nadchodzący czas. W drugiej części uroczystości, w szkolnej sali teatralnej, najwybitniejszym uczniom i profesorom wręczono wyróżnienia i nagrody.

W czasie Eucharystii, z racji uroczystości sprawowanej z formularza o Narodzeniu św. Jana Chrzciciela, dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak w homilii, odwołując się do patrona dnia mówił o konieczności walki o prawdę ewangelii w codziennym życiu, zachęcając przede wszystkim młodych do czynienie tego w czasie rozpoczynających się wakacji. Przywołał także różne obrazy z minionych wakacji prosząc o zwrócenie uwagi, by nie zagubić się życiowo i aby szukać okazji do zanurzania się w głębię życia i wiary odkrywając ich piękno. Modlitwie towarzyszył Poczet Sztandarowy, a także służba liturgiczna i uczniowie zaangażowani w jej poszczególne części. W drugiej połowie uroczystości zgromadzono się w sali teatralnej. Rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły dokonał podsumowania minionego roku. Zwrócił szczególną uwagę na to, że Salez jest szkołą mocno obecną w środowisku lokalnym (Dolnośląski Konkurs Literacki o laur „Złotego Pióra”, Liga Nauki, wolontariat, Pielgrzymka Rolkowa na Jasną Górę), a także na to, że realizuje wiele ciekawych i wartościowych projektów (Erasmus+, ARISS, TV5Monde, Wieczór Poezji Śpiewanej). Dalej, uczniom z najwyższymi wynikami w nauce, ale także działającym na rzecz szkoły i środowiska dyrektor wraz z wychowawcami wręczyli dyplomy i nagrody książkowe. W gronie najwybitniejszych znaleźli się:

Magdalena Dzwonkowska z kl. II, ze średnią 4,88
(decyzją Rady Pedagogicznej na rok szkolny 2016/2017 wytypowana do Stypendium Prezesa Rady Ministrów)
Jagoda Wolfram-Jaroszyńska z kl. I, ze średnią 4,81
Julia Sebesta z kl. II, ze średnią 4,78
Joanna Ostropolska z kl. II, ze średnią 4,78
Teresa Klimowicz z kl. II, ze średnią 4,75
Adrian Repczuk z kl. II, ze średnią 4,75

Na zakończenie nagrodzono również uczniów biorących udział w konusach filmowych: prof. Anny Bukiewicz – Szul „Fizyka wokół nas” oraz prof. Joanny Wróbel w ramach międzynarodowego projektu „7 miliardów innych”. Przed końcowym odśpiewaniem hymnu szkolnego i wyprowadzeniem sztandaru pożegnano kończącą swoją pracę w Salezie prof. Elżbietę Osarczuk. Potem uczniowie z wychowawcami spotkali się w klasach, gdzie otrzymali świadectwa. Widoczna wielka ilość otrzymanych przez nauczycieli kwiatów stała się mocnych znakiem wdzięczności za trud minionego już rok szkolny. (gio)


2016-06-25 10:51:25

NEWS: ARISS WKRACZA DO SALEZU

Środa 22 czerwca dla Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu była dniem historycznym i bardzo wyjątkowym. Rozpoczęcie międzynarodowego projektu ARISS włączyły Salez do grona nielicznych, prestiżowych szkół na całym świecie. Po raz pierwszy we Wrocławiu rozpoczęto przygotowania do rozmowy audio i video z astronautami przebywającymi blisko 400 km nad Ziemią. Projekt odkryty i przygotowany przez prof. Magdalenę Szewczyk oraz prof. Annę Bukiewicz-Szul swoją finalną realizacje będzie miał w ostatnich dniach miesiąca listopada.

Wydarzenie rozpoczął ciekawy wykład prowadzony przez prof. Bukiewicz-Szul. Dotyczył on genezy projektu ARISS, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz zaplanowanych wydarzeń. Kolejnym punktem programu była lekcja języka angielskiego, na której młodzież oglądała anglojęzyczne filmy dotyczącej tematyki ARISS i wspólnie z prof. Ewą Jaroszczuk omówiła fachowe słownictwo, które w nich występowało. Najważniejszym i najciekawszym wydarzeniem była wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu, prezesa Waldemara Sznajdera, wiceprezesa Piotra Walasa oraz Włodzimierza Tarnowskiego. Panowie przedstawili ideę krótkofalarstwa, projektu ARISS, a także omówili wszystkie aspekty działalności Polskiego Związku Krótkofalowców. Warto wspomnieć, że krótkofalarstwo jest hobby i wszelkie podejmowane aktywności w ramach PZK są działalnością wolontaryjną. W trakcie wykładu była okazja do obejrzenia i wypróbowania różnych sprzętów radioamatorskich. Kilkoro uczniów Salezu nawiązało swoje pierwsze połączenia radiowe podczas tzw. „wywołania ogólnego”. Było to bardzo ciekawe przeżycie. Ostatnim punktem programu dnia była emisja filmów anglojęzycznych ukazujących życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Projekt ARISS, jest edukacyjnym projektem Światowej Społeczności Radioamatorów oraz Międzynarodowych Agencji Kosmicznych. Jego celem jest rozwijanie tzw. STEM (nauk ścisłych, nowych technologii, inżynierii oraz matematyki) oraz przybliżanie tematyki związanej z krótkofalarstwem i astronautyką. Zakończeniem projektu jest radiowe połączenie z astronautą przebywającym (i posiadającym uprawnienia radioamatorskie) na ISS. W ramach realizacji projektu Liceum Salezjańskie wraz z PZK przygotowało mnóstwo aktywności, m.in.: warsztaty astrofizyczne, krótkofalarskie oraz fotograficzne; konkursy międzyszkolne (Kapsuła ludzkości, fotograficzny, literacki), szereg wykładów o tematyce astrofizycznej, radioamatorskiej; zajęcia lekcyjne dedykowane sprzężone z tematyką projektu, obserwacje nieba, emisja filmów, wyjazd na Konferencję ARISS i wiele innych atrakcji. Projekt w wielu miejscach będzie się pokrywał z innym realizowanym przez Liceum Salezjańskie projektem w ramach Erasmus +, dotyczącego wulkanów. Pod koniec listopada planowana jest wielka uroczystość , na której podsumowane zostaną etapy realizacji projektu, ale przede wszystkim nastąpi spektakularne połączenie ze stacją ISS. Projekt dzielony jest z włoską szkołą Scuola Secondaria di Primo Grado “Niccolò Pisano”. (a.b-sz)


2016-06-23 20:16:14

NEWS: DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W środę 21 czerwca br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla uczniów z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Uczeń klasy I Kacper Telesz, pod kierunkiem prof. Anny Bukiewicz-Szul, przygotował bogatą prezentację, którą wygłosił wspólnie z kolegą Filipem Jarominem. Dzięki temu uczniowie poznali historię Internetu oraz jego najnowsze zastosowania. Dowiedzieli się również o wielu jego zagrożeniach, które czyhają na internautów często podstępnie i nieoczekiwanie.

Jako przykład został zaprezentowany przykłady przestępczości internetowej, m.in., phishingu. Wystąpienie wzbogacone było krótkimi lecz bardzo celnymi filmami traktującymi o cyberprzemocy, udostępnianiu danych oraz innych treści w Internecie. Tematyka szkolenia była bardzo istotna i ważne w przypomnieniu młodym ludziom o zasadach jakie należy stosować podczas korzystania z Internetu. Nie chodzi przecież tylko o poprawne funkcjonowanie systemu operacyjnego czy sprzętu, ale o nasze dobre imię, bezpieczeństwo, finanse a często także życie. Prezentujący zwrócili uwagę na to, że niekoniecznie trzeba być ofiarą, ale także cyberprzestępcą. O tym jak łatwo zostać kimś takim, przekonali nas skutecznie Kacper i Filip. W końcu któż z nas w emocjach nigdy nie pomyślał lub napisał czegoś złego o drugim człowieku? „Pamiętaj: zanim wrzucisz – pomyśl! Raz udostępnione zasoby, pozostają w Internecie na zawsze”. Takim mottem prowadzący zakończyli szkolenie. (a.b-sz)


2016-06-23 16:22:58

NEWS: ZAPACH SERÓW FRANCUSKICH

We wtorek 21 czerwca br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu w ramach zajęć u prof. Joanny Wróbel z języka francuskiego odbyła się lekcja o francuskich serach. Ich zapach, różnorodność jak i historia powstawania nie mogły intrygować. Prowadzeniem zajęć zajęła się rodowita Francuska, będąca native speacerem, pani Gaelle. Jej obecność na wszystkich lekcjach w ciągu roku szkolnego pomogła ponadto uczniom bliżej poznać kulturę i zwyczaje panujące we Francji.

Na samym początku uczestnicy dowiedzieli się, jakie rodzaje sera produkowane są we Francji. Następnie w jakim rejonie, a na sam koniec, z czego są robione. Prezentacje wieńczyła degustacja. Można było spróbować takich serów jak Camembert (wyrabiany z mleka krowiego w Basse-Normandie), Rambol (wyrabiany w Ile-de-France), Gres de Champagne (również wyrabiany w mleka krowiego w Champagne-Ardenne) oraz wiele innych równie smacznych. Uczniowie na lekcji dowiedzieli się ponadto, że AOC (Appellation d'origine contrôlée) to kontrola wyrobu sera. Jak się okazuje w poszczególnych rejonach produkcji serów obowiązują dokładnie ustalone zasady hodowli bydła mlecznego oraz technologii produkcji wyrobów gotowych. Producenci sera muszą je robić zgodnie z zasadami, dzięki czemu otrzymują prawo do umieszczania o tym informacji na etykietach swoich wyrobów. Na koniec został rozwinięty jeszcze wątek konsumpcji. Jak się okazuje sery we Francji serwowane są podczas obiadu lub kolacji, zaraz po daniu głównym. Tuż po nich podawany jest deser. Uczniowie oprócz degustacji w czasie zajęć wypełniali też kartę pracy. (mery)


 


2016-06-21 20:28:09

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Uroszystość Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016

odbędzie się w piątek 24 czerwca o godz. 8.00

W programie:

  • eucharystia /górny kościół, wchodzimy przez szkołę
  • podsumowanie dyrektora szkoły /sala teatralna
  • wręczenie nagród i wyróźnień
  • pożegnanie prof.E.Osarczuk i ks.K.Rzepeckiego
  • prezentacja zwycięskich filmów projektu "Fizyka wokół nas"
  • prezentacja zwycięskich filmów projektu z j.francuskiego "7 miliardów innych"
  • spotkanie z wychowawcą w klasach i wręczenie świadectw

ks.Jerzy Babiak


2016-06-21 05:33:05

UCZNIOWIE: UWALNIANIE SZAFEK

Do poniedziałku 24 czerwca br. wszystkich uczniów zobowiązuje się do "uwolnienia szafek szkolnych", tj. zabrania z nich wszystkich rzeczy. W czasie wakacji szafki zostaną poddane konserwacji, a w pierwszych dniach września wszyscy uczniowie otrzymają nowe kody dostępu. W wypadku nie zastosowania się do rozporządzenia szafki zostaną opróżnione, a rzeczy zdeponowane.

ks.Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2016-06-21 05:25:49

AUDYCJA: EUROPA BEZ UE - 20VI

Czy Europa bez Unii Europejskiej miałaby sens ?

o wartości i ważności UE w perspektywie jej rozpadu w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 20 czerwca od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook



2016-06-16 13:26:34

NEWS: CUDOWNE ŻYCIE CUDOWNYCH LEKARZY

We wtorek 14 czerwca br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, w ramach szkolnego projektu Liga Nauki, miało przyjemność gościć kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dr hab. Barbarę Królak – Olejnik. Wykład nt. "Życie jest cudem - możliwości medycyny perinatalnej” dla wszystkich stał się przede wszystkim wielkim przeżyciem. Bogactwo wiedzy i doświadczenie wykładowczyni pozwoliły odkryć znaczenie, ale i wartość współczesnej i polskiej opieki medycznej nad matką i jej dzieckiem.

Uczestnicy mogli między innymi dokładnie dowiedzieć się na czym polega praca neonatologa. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim ratowanie i opieka nad wcześniakami. Wykład przeplatany był zdjęciami malutkich pacjentów wraz z ich rodzicami. Tak poznawano trudną historię początków życia każdego z nich. Pokazane i omówione zostały również urządzenia i specjalistyczny sprzęt obecny na oddziale neonatologii. Profesor Barbara Królak – Olejnik przedstawiła także jak znacząco zmieniła się sytuacja medycyny perinatalnej w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Zaznaczała, że umieralność dzieci przedwcześnie urodzonych znacznie się zmniejszyła. Nie tak dawno w Polsce było to 50 na 100, dzisiaj umiera ich zaledwie 6 na 100. Poza tym została zaprezentowana różnorodność obecnej sytuacji opieki nad wcześniakami w Polsce jak i za granicą. W wykładzie prowadząca dobitnie zwróciła także uwagę na to jak wielką rolę odgrywa lekarz prowadzący ciążę i dlaczego każda kobieta spodziewająca się dziecka, powinna korzystać z jego pomocy. Ponadto profesor podzieliła się ważnym doświadczeniem uzmysławiania rodzicom ich wielkiej roli w sytuacji kiedy przedwcześnie urodzone dziecko, podłączone do specjalistycznej aparatury, powoduje w nich zagubienie i zmartwienie. Ważnym jest wtedy umożliwienie rodzicom jak najbliższego i jak najczęstszego kontaktu z maleństwem m. in. poprzez tzw. „kangurowanie”, czyli kontakt „skóra do skóry” rodziców z dzieckiem. Takie „przytulanie” wcześniaków wpływa bardzo pozytywnie na stan ich zdrowia, a szczęśliwi rodzice czują się wtedy bardzo potrzebni. Podczas wykładu wspomniana została również historia małego chłopczyka, którego życie zostało cudem uratowane przez zespół lekarzy pod kierownictwem dr hab. Barbary Królak – Olejnik. Głośna w mediach sprawa zmarłej matki, której funkcje życiowe były podtrzymywane sztucznie, pozwoliły na to, że dziecko w łonie mogło się rozwinąć do minimalnego stadium pozwalającym przyjść na świat. Heroiczne zachowanie wrocławskich lekarzy sprawiło, że chłopiec mógł urodzić się zdrowy. Pokazane zdjęcia maluszka wszystkich wprawiły w wielkie zdumienie i szacunek. Na skończenie uczniowie zostali zachęceni do dyskusji. Padły pytania o to co oznaczają pojęcia: „szczęście”, „życie” i „cud”. Wykład dr hab. Barbary Królak – Olejnik był z pewnością wyjątkowy na tle innych prelekcji wygłoszonych w Salezie w ramach Ligii Nauki. Oprócz szerokiej wiedzy wiele osób przeżyło te treści. Jak powiedziała na zakończenie jedna z uczennic: „Wykład wlał w nas nadzieję, że dzięki stale rozwijającej się medycynie, będziemy w stanie coraz lepiej sobie nawzajem pomagać”. (basia)


2016-06-15 14:07:11

PROJEKT: SALEZ ZDOBYWA KOSMOS Nr1 - 22VI


2016-06-15 06:04:54

TEATR - PREMIERA: SOLARIS - 23VI


2016-06-11 07:56:42

NEWS: DOŚWIADCZALNY ZAWRÓT GŁOWY

W środę 1 czerwca grupa „mat-fiz” klasy 2 wspólnie z prof. Anną Bukiewicz-Szul uczestniczyła w warsztatach fizycznych w pracowni przyrodniczej we wrocławskim DODN-ie. Pracownia ta jest bogato wyposażona, a każdy zestaw doświadczalny sprzężony jest z komputerem za pomocą odpowiednich czujników oraz odpowiedniego oprogramowania.

Pięciogodzinne zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia z obsługi programu umożliwiającego pracę przy wielu doświadczeniach oraz obróbce wyników. W dwuosobowych grupach uczniowie przeprowadzili szereg pomiarów fizycznych, a nawet biologiczno - fizycznych, często samodzielnie przygotowując zestawy doświadczalne, a każdorazowo samodzielnie wykonując pomiary oraz analizę zebranych danych. Przeprowadzane doświadczenia pokrywały się z podstawą programową (badanie różnych rodzajów ruchu na torze powietrznym, badanie drgań oscylatora harmonicznego, indukcja elektromagnetyczna, doświadczenia z badaniem dźwięku, etc), a czasem wybiegały poza nią. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega pomiar ciśnienia krwi, badanie EKG, a także dokonali pomiarów na podstawie filmów z układem dynamicznym. Grupa „mat-fizu” miała również okazję obserwować doświadczenia z pompą próżniową, a także dyfrakcję i interferencję światła kolorowych laserów na płycie CD, wykonywane przez prowadzących pracownię. Spędzony czas minął wszystkim bardzo szybko i poczuliśmy wielki niedosyt, tak wiele doświadczeń można jeszcze przeprowadzić. (abuk)


2016-06-09 13:41:43

NEWS: SZKOŁA NA WYGASŁYCH WUKLANACH

W poniedziałek 6 czerwca br. uczniowie klas I i II Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, w ramach projektu ERASMUS +, udali się na wycieczkę do Krainy Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich na Pogórzu Ziemi Jaworskiej. Niedaleko Jawora, Złotoryi, Myśliborza i Sędziszowa realizowali ścieżki edukacyjne z zakresu wulkanologii, geografii i geologii.

Na wycieczkę szkoła wyruszyła wczesnym rankiem, dokładnie o godz. 8.00. Przed wyjazdem odbył się tradycyjnie apel poprowadzony przez Księdza Dyrektora. Dzień był bardzo słoneczny i ciepły, jakby zamówiony specjalnie na wyjazd. Podróż autokarem nie trwała zbyt długo, bo zaledwie około dwóch godzin. U celu podróży uczniów i profesorów powitał przewodnik będący wykwalifikowanym geologiem, który poprowadził ich dalej, przez strome zbocza góry, aż na sam szczyt Ostrzycy. Droga na początku wydawała się dość łatwa, ale z czasem wszystkich dopadło zmęczenie. Na samym szczycie Ostrzycy grupa dowiedziała się kilku cennych informacji na temat tejże krainy geograficznej z punktu historycznego i geograficznego. Wierzchołek góry Ostrzycy Proboszczowickiej, zwanej tez Śląską Fudżijamą jest kominem wygasłego wulkanu a jednocześnie jednym z najwspanialszych punktów widokowych. Jego wysokość wynosi 501 m n.p.m. Występują tu rzadkie ślimaki naskalne – świdrzyki małe i motyle (niepylaka apollo). Stożek ten stanowił w okresie kultury łużyckiej ośrodek kultu słońca. Co ciekawe, w czasach reformacji - w rejonie Spitzberg (niem. nazwa) mieszkało wielu „innowierców”, należących do protestanckiej sekty schwenckfeldystów. Uczniowie tym samym, mieli sposobność przypomnieć sobie o kolejnych etapach i procesach powstawania gór. Po zaczerpnięciu niesamowicie świeżego powietrza na szczycie Ostrzycy, wszyscy udali się autokarem na regeneracje sił do Sudeckej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie mogli spokojnie usiąść w drewnianych ławkach, na stoku małej górki. W tym czasie można było upiec coś na rozpalonym ognisku i zjeść posiłek oraz napić się. Na dłuższą chwilę przerwy nie można było sobie pozwolić, gdyż na uczniów czekały jeszcze warsztaty poprowadzone przez przewodnika we wnętrzu budynku. Tam uczestnicy dowiedzieli się o procesie odrywania się i kształtowania odrębnych kontynentów, których początkiem był jeden wielki prakontynent zwany Gondwaną. Następnie, zebrani w kółko uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję przyjrzeć się i posłuchać o pochodzeniu skał, które oglądali z bliska, dzierżąc je w dłoniach. To była bardzo ciekawa część wycieczki. Niektóre skały były niesamowicie piękne i nietypowe, a wśród nich zanotowałam,m.in.: gnejs łupkowy, zieleńce, piaskowiec, agaty (niektóre pochodziły z Włoch i Czech), oksymion, bazalt, baryt, markasyt. Interesujący był bardzo skamieniały jeżowiec. W drugiej części sali, znajdowało się wiele ciekawie i zręcznie wykonanych makiet poszczególnych wulkanów. Wśród nich były takie rodzaje jak: stratowulkan, stożek żużlowy, wulkan kopułowy oraz wulkan tarczowy. Znalazła się tam także Ostrzyca Proboszczowicka. Ostatnim etapem naszej wycieczki był film przedstawiający erupcje, które zachodzą na naszej Ziemi. Każdy miał okazję przyjrzeć się dokładnie budowie kuli ziemskiej. Zaczynając od jądra wewnętrznego, kończąc na litosferze, która jest najcieńszą warstwą Ziemi. W pomieszczeniu, umieszczono specjalną płytę działającą na zasadzie mechanizmu, który ma na celu pokazanie, jak człowiek odbiera lekkie trzęsienie Ziemi. Niestety, większość uczniów przekonała się, że to wcale nieprzyjemne uczucie, które przyprawia o zawroty głowy i utratę równowagi. Przed wyruszeniem w drogę powrotną do Wrocławia, uczniowie załapali się na niespodziankę w postaci lodów. To była jedna z wielu wycieczek edukacyjnych, jakie nasza szkoła odbyła w tym roku. Jeszcze niedawno byliśmy w Częstochowie, a dziś wiemy, jak wygląda na szczycie Ostrzyca Proboszczowicka niedaleko Jawora. Wszyscy bardzo cieszą się z wyprawy, gdyż uważają ja za udaną. Fajnie, kiedy udaje się scalić przyjemność z pożytecznością. (Jagoda)


2016-06-09 13:39:08

OBÓZ MATEMATYCZNY I INTEGRACYJNY 22-26VIII


2016-06-09 08:06:41

NEWS: RAFTINGOWE ZADOWOLENIE

W sobotę, 4 czerwca br. grupa Szkolnego Koła Turystycznego Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, w ramach trzeciej godziny Wychowania Fizycznego wraz z opiekunem prof. Dariuszem Omelaniukiem udała się na spływ pontonowy Przełomem Bardzkim. Rafting już po raz kolejny okazał się bardzo emocjonującym i ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu.

Przełom Bardzki to odcinek Nysy Kłodzkiej od ujścia Ścinawki do Barda. Rzeka w tym miejscu przeciska się przez Góry Bardzkie pięcioma meandrami odkrywając miejscami skały na wysokości do kilkunastu metrów i tworzy dolinę o głębokości ok. 15 m. Po około 1,5 godzinnej podróży pociągiem udano się na miejsce, gdzie ratownik zapoznał uczestników z bezpieczeństwem na wodzie. Spływ trwał blisko dwie i pół godziny. Potem grupa udała się do Barda, gdzie można było zwiedzić wiele atrakcji tego miejsca. Podsumowując jeden z uczestników, Kuba, z klasy drugiej powiedział: "Wycieczka była fenomenalna. Było słonecznie, lecz nie za gorąco. Pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni z wycieczki". (asia)


2016-06-08 12:49:15

RODZICE: WYWIADÓWKA - 7VI

Zapraszamy na WYWIADÓWKĘ rodziców uczniów klas I-II, która odbędzie się we wtorek 7 czerwca.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja na temat:
          
  „Znaczenie oraz rola pasji i talentów w rozwoju dojrzałej osobowości”

18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2016-06-06 04:02:50

TELEMOST Z ASTRONAUTAMI - JESIEŃ 2016

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące zgłosiło się do nowej edycji międzynarodowego projektu ARISS, który umożliwia przeprowadzenie rozmów pomiędzy uczniami, a astronautami znajdującymi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  Szkoła uzyskała akceptację jako pierwsza z Wrocławia. W przypadku Polski do tej pory odbyło się 17 tego typu prób i wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwsza miała miejsce w 2004 roku.  Liceum Salezjańskie opracowało szereg interdyscyplinarych aktywności dla uczniów, które będą  poszerzać wiedzę z astronomii, technik radiowych i umiejętności uczniów na lekcjach fizyki, biologii, geografii, języków obcych. Przed opracowaniem wniosku aplikacyjnego szkoła nawiazała intesywną współpracę  z Wrocławskim Klubem krótkofalowców PZK SP6PWS pod kierownictwem prezesa pana Waldemara Sznajdera. ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji.  Pokładowa stacja ARISS oferuje stałe połączenie z radioamatorami z całego świata. Kilka urządzeń działających na stacji działa automatycznie i używane są przez bezobsługowe stacje naziemne. Kosmonauci i astronauci używają stacji, aby w wolnych chwilach kontaktować się  z radioamatorami z całego świata. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi. Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej łączności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci będą odpowiadać na pytania uczniów. Kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nawiązywany będzie za pomocą połączenia telefonicznego (telemostu) i odbiorem video. Spotkanie będzie otwarte, po wcześniejszych zgłoszeniach, dla uczniów gimnazjów miasta Wrocławia.  W roku 2011 w podobnej rozmowie uczestniczył papież Benedykt XVI. Koordynatorami projektu są mgr Anna Bukiewicz – Szul dr Magdalena Szewczyk.


2016-06-02 14:24:09

AUDYCJA: PRZYJAŹŃ - 6VI

Czy prawdziwa przyjaźń istnieje ?

o jej dewaluacji, ważności i umiejętności budowania w przeddzień Dnia Przyjaciela w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 6 czerwca od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


2016-06-02 14:02:32

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com