AKTUALNOŚCI - Archiwum styczeń 2016

FERIE ZIMOWE / SEKRETARIAT

Ferie Zimowe 2016 trwają od 1-14 lutego br. W tych dniach sekretariat szkoły otwarty jest od 1-5 lutego w godzinach 8.00 do 15.00. Wszystkim profesorom, pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom życzę bezpiecznego, owocnego i błogosławionego wypoczynku 

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły        
 


2016-01-29 21:26:20

NEWS: BOSKO RADOSNE ŚWIĘTOWANIEW piątek 29 stycznia br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu obchodzono uroczystość św. Jana Bosko, patrona młodzieży, salezjanów, wychowawców i szkoły.  Jego liturgiczne wspomnienie przypada w rocznicę śmierci, 31 stycznia.

Świętowanie rozpoczęto już na porannym apelu. Profesor Kaczorowski, wygłaszając słówko, przypomniał, że salezjanie są wszędzie, prowadzą liczne szkoły oraz oratoria. Gdyby nie ks. Bosko nie istniałoby także nasze liceum. Zwykle pokazywany jest on jako uśmiechnięty człowiek. Jednak w tym uśmiechu można zobaczyć młodego, łobuzerskiego Janka. Następnie, na sali teatralnej, klasa I przedstawiła etiudę teatralną. Pokazała trzy sny świętego: „Aleję róż”,  „Sen o dwóch kolumnach” oraz„Wilki i owce”. Podsumowując spektakl, jeden z uczniów mówił: „Przedstawienie choć krótkie, obfitowało w symbole, których na początku nie mogłem dostrzec. Lecz, gdy skonfrontowałem to ze snami, które miały one przedstawiać, zrozumiałem ich głębie.”  Punktem kulminacyjnym była Eucharystia. Uczestniczył w niej  poczet sztandarowy, a na rozpoczęcie odśpiewano hymn szkoły. Dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak w kazaniu przypomniał kolejny sen  Jana Bosko. Był to "Sen  o byku". Zwierzę miało 7 rogów, symbolizujących grzechy główne. Ludzie, którzy nie padli na ziemię, zostali rozszarpani przez byka. Przed bykiem ratunkiem ma być Msza Święta oraz pokora. Celebrans  zachęcił, aby uczniowie  nie bali się pomocy od innych, a także aby byli na tę pomoc otwarci. Na koniec dnia uczniowie otrzymali słodką niespodziankę, która ucieszyła każdego. (asia)

 


2016-01-29 20:47:18

NEWS: RADOSNY POLONEZ MATURZYSTÓW

Maturzyści Salezu w piątek 29 stycznia br. w samo południe tradycyjnie zatańczyli  na wrocławskich rynku Poloneza dla Fredry. Na czele radosnego korowodu podążał prezydent miast Rafał Dutkiewicz, a  za nim kilka tysięcy uczniów. Tradycyjna melodia  poloneza Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" przesuwała wszystkich miarowo wokół centralnego placu miasta. Zebranej młodzieży życzono powodzenia na egzaminie, a samo wydarzenie stworzyło pozytywną i radosną atmosferę na kolejne, już coraz mniej liczne dni poprzedzające egzamin dojrzałości. Polonez dla Fredry odbył się już po raz 16.     


2016-01-29 16:03:52

NEWS: CZY TO KONIEC CHRZEŚCIJAŃSTWA


W środę 27 stycznia br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu, w ramach szkolnego projektu Liga Nauki, odbyło się spotkanie ze znanym dziennikarzem radiowej Trójki Dariuszem Rosiakiem. Jego obecność była zaszczytem, a  relacja z przebytych po krajach Bliskiego Wschodu podróży wprawiła w mocną zadumę i zachwyt.  Uczestnicy dowiedzieli się także jak zrodził się pomysł na napisanie prezentowanej książki ,,Ziarno i Krew”.

Zaczynając od przedstawienia początkowego etapu pisania książki prowadzący wspomniał najpierw o fascynacji odbytą podróżą. W tym bardzo szczegółowo, opisał sytuacje, jakie panują w krajach, gdzie obecnie trwają konflikty zbrojne.  Opowiadał, że panuje tam wielki, ludzki  dramat i cierpienie. Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest tragiczny i zagrożony nawet  eksterminacją. Problem ten generują złe relacje polityczne, omylność oraz przedkładana przez islamistów nad sprawy polityczne i społeczne ekstremalnie konserwatywna i agresywna wiara. Ofiarami fanatyzmu religijnego, padają najczęściej zwykli, bezbronni ludzie.  Jednak w każdym kraju sytuacja chrześcijan jest zróżnicowana. ,,Izrael jest wysepką wolności religijnej”- mówi Dariusz Rosiak. „Złą sytuację” przeżywają Irak i Syria, gdzie panuje masowa ucieczka przez państwem islamskim. Nawracanie na islam jest przymusem. W wypadku  odmowy  dopuszcza się mordu (taka sytuacja miała miejsce w 1915 roku w Turcji, gdzie wymordowano ok. 1,5 mln Ormian).  Ważnym przekazem wykładu stało się także to, że nie można wybiórczo patrzeć na Księgi Starego Testamentu. Najczęściej jest to powodem ludzkiej omylności i niewiedzy, a także złego odczytywania religii. "Czy wszyscy emigrujący ze swojego kraju do Europy mają złe zamiary? Czy to ludzie, którzy pod pretekstem szerzenia islamu, przyjeżdżają tu i planują masową zagładę?"  Takich, a także wiele innych pytań padało  pod koniec wykładu.   Dariusz Rosiak odpowiadając  objaśniał, że nie każdy, kto emigruje obecnie ze swego kraju, chce zniszczyć chrześcijaństwo w Europie. Trzeba liczyć się z tymi ludźmi, którzy są zmuszeni do wyjazdu z kraju, z powodu działań wojennych. W rzeczywistości wcale nie chcą emigrować w nieznane strony. Dlatego też, nie możemy źle patrzeć na  imigranta, który do nas przybywa, bądź przybędzie. Pamiętajmy także, że w konflikcie tym, udział bierze kilka krajów. Między innymi Turcja, Irak, Egipt oraz aktywna polityka Rosji i Stanów Zjednoczonych.  Pod koniec  spotkania, padało ponadto wiele intrygujących, dodatkowych pytań. O politykę wymienionych krajów i o ewentualne zmiany. Jak się okazało chrześcijanie w państwach islamskich nie posiadają wielu praw, co jest nietypowe dla obecnych czasów a jednocześnie bardzo przykre. Dziś  mały konflikt zbrojny na tle religijnym i etnicznym, szerzy się w niekontrolowanym tempie i na skalę światową. Po wykładzie można było otrzymać na książce autograf autora. Wzięli w nim także udział uczniowie: Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Gimnazjum Optimum, Gimnazjum nr 18 i 39.   (jagwol)

FOTOREPORTAŻ [zobacz]   WYWIAD W RADIO RODZINA [posłuchaj] 


2016-01-28 21:01:33

AUDYCJA: KONTROLA INTERNETU - 1II


Czy internet powinien być swobodnie kontrolowany?

w Dniu Bezpiecznego  Internetu o zwiększeniu uprawnień Policji  o rodzicielskiej potrzebie wychowawczej, czyli o dobrych i  złych skutkach internetowych kontroli  w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 1 lutego od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook
2016-01-28 12:35:26

NEWS: RADOŚĆ NA 100 DNI PRZEDWdzięczność, radość i entuzjazm towarzyszyły młodzieży maturalnej Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, która w sobotę 23 stycznia br. uczestniczyła w Studniówce. Ten wyjątkowy bal zyskał na wspaniałości również poprzez wybór miejsca. Restauracja Kredens nie tylko urzekała bardzo smacznymi posiłkami, ale także przygotowanymi niespodziankami. Do wczesnych godzin rannych tańcom młodzieży i profesorów nie było końca. Atmosfera zabawy nie pozwalała ani na chwilę odczuć, że już za blisko 100 dni bohaterowie wieczoru będą pisać pierwszy w życiu, najważniejszy egzamin.

„(…) idź wyprostowany wśród tych co na kolanach  wśród odwróconych plecami i obalonych w proch”.Słowami Zbigniewa Herberta z utworu Przesłanie do Pana Cogito dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak rozpoczął bal, dając młodzieży mocne i jasne przesłanie na ich coraz bardziej dorosłe życie. Potem była modlitwa, podziękowania i kwiaty dla profesorów, co zostało uwieńczone wzniesieniem za maturzystów toastu symboliczną lampką szampana. Jak przystało polonezem rozpoczęte tańce i zabawę. Jego wykwintna choreografia oraz wykonanie w połączeniu z eleganckimi strojami stworzyły niepowtarzalnie uroczysty klimat. Wśród młodzieży co chwilę dawało się słyszeć słowa: „Jest świetnie”. Przed północą uczniowie jak i wychowawca zaprosili wszystkich do obejrzenia specjalnych prezentacji. Ich treść, a zwłaszcza zdjęcia, pomogły wszystkim z radością ale i z żalem przenieść się do wcześniejszych, wspaniałych chwil przeżytych w Salezie. O północy kilkuminutowym pokaz fajerwerków w zaskakujący sposób spotęgował jeszcze bardziej i tak obecną już radość. (gio)


2016-01-25 06:35:19

RODZICE: WYWIADÓWKA - 26I

Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ rodziców uczniów klas I-III, która odbędzie się we wtorek 26 stycznia.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             pt.
„Wychowanie do kultury, wychowaniem do bycia lepszym człowiekiem”

18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2016-01-23 08:09:30

KOLEJNY ETAP OLIMPIADY J.ROSYJSKIEGO


2016-01-19 21:47:46

MATEMATYKA ARTYSTYCZNA W SALEZIE

MATMA nie jest taka straszna, a może być wręcz zabawna, zachęcam do zapoznania się z pracami naszego wybitnego ucznia - artysty matematycznego - Łukasza Guziczaka, który okiełznał różne funkcje i tworzy z nich ciekawe obrazki w układzie współrzędnych :) Jeśli wciąż zastanawiacie się do czegopotrzebne są te funkcje - niech te prace będą dla Was inspiracją, a może i Wam uda się stworzyć coś równie wspaniałego. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa, ale nie poddawajcie się i podejmijcie wyzwanie stworzenia najzabawniejszego obrazka z funkcji. Prace można nadsyłać na adres emilia.krawetkowska@slo-wroc.pl lub guziczak.lukasz@gmail.com. Wszelkiej pomocy chętnie udzieli Wam kolega Łukasz i prof Emilia.

Ps. dla dodatkowej zachęty wklejcie poniższe równanie w wyszukiwarkę google i zobaczcie co Wam narysuje :)

2*sqrt(-abs(abs(x)-1)* abs(3-abs (x))/ ((abs(x)-1)*(3-abs(x))))* (1+abs( abs(x)-3)/ (abs(x)-3))*sqrt(1-(x/ 7)^2) +(5+0.97(abs(x-.5)+abs(x+.5))- 3*(abs(x-.75)+abs(x+.75))) (1+abs(1-abs(x))/(1-abs(x))), -3*sqrt(1-(x/7)^2)*sqrt(abs(abs(x)-4) /(abs(x)-4)), abs(x/2)-0.0913722(x^2)-3+ sqrt(1-(abs(abs(x)-2)-1)^2), (2.71052+(1.5-.5*abs(x))-1.35526*sqrt(4- (abs(x)-1)^2))*sqrt(abs(abs(x)-1)/(abs(x) -1))+0.9

MATEMATYKA ARTYSTYCZNA FILM [zobacz]


2016-01-19 21:01:08

RANKING: SALEZ WŚRÓD NAJLEPSZYCH
2016-01-17 13:03:02

STUDNIÓWKA 2016 - 23 I

W sobotę 23 stycznia w restauracji Kredens odbędzie się Studniówka 2016.  Początek o godz. 19.00. Tegorocznym maturzystom życzymy udanej zabawy, a zwłaszcza obfitego błogosławieństwa na czas ostatnich przygotowań. Próba poloneza odbędzie się o godz. 18.00

STUDNIÓWKA 2015 - FILM [zobacz]

STUDNIÓWKA 2014 - FILM [zobacz

STUDNIÓWKA 2014 - FOTO [zobacz

STUDNIÓWKA 2013 - FILM [zobacz

STUDNIÓWKA 2013 - FOTO [zobacz]


2016-01-17 12:07:59

NEWS: SALEZ INNOWACYJNIE BIAŁĄ SZKOŁĄ


Jedenasty raz z rzędu Liceum Salezjańskie we Wrocławiu na blisko tydzień zostało przeniesione do górskiej stacji narciarskiej w Zieleńcu. Tam uczniowie pod opieką profesorów w dniach 11-15 stycznia br.  jeździli na nartach  i snowboardzie, uczyli się jak i umacniali klasowe i szkolne więzi. Dla tegorocznych maturzystów czas ten był tak intensywny, że nie wahali sięmówić o zdecydowanym przyroście wiedzy. Doskonałe warunki śniegowe wyjątkowo pozwoliły na realizację najważniejszych celów  wyjazdu zwanego Białą Szkołą.

Sprzyjającym w tym okazały się także mikroklimat, wzorowo przygotowana infrastruktura narciarska  oraz o wysokim standardzie ośrodek Absolwent. Najważniejsza jednak była   organizacja tych dni wraz ze stworzoną atmosferą.  W wypadku maturzystów 9 godzin lekcyjnych, a w wypadku uczniów klas I - II 6 godzin, pomagało pogłębiać, ale także utrwalać wiedzę. Popołudniowe godziny spędzane na stokach dawały okazje w doskonaleniu bądź uczeniu się pod okiem instruktora jazdy na nartach czy snowboardzie.  Każdy dzień, dla chętnych uczniowi rozpoczynał się Eucharystią, a dla wszystkich modlitwą, którą także kończono dzień. Nie brakowało również  słówek na dobranoc, a także wieczornych integracji. W turnieju piłki siatkowej zwycięzcami zostali uczniowie klasy III, a w turnieju "Zgadnij kim jesteś" uczniowie klasy II. Jeden z wieczorów przeznaczono  na obejrzenie znakomitego teatru, z doskonałą obsadą aktorską pt. "Herbatka u Stalina".   Podsumowując Kacper z klasy I mówił: "Było męcząco, ale satysfakcjonująco.Nie spodziewałem się że będzie tak miło. Straciłem tam poczucie czasu i nie wiedziałem w pewnym momencie który mamy dzień i godzinę", a jego starsza koleżanka Asia z klasy II dodała:  "Było super! Uważam, że taki wyjazd jest dobry dla każdego, gdyż można oderwać się od codzienności i w inny sposób spędzić czas na nauce". W tych dniach Salez ponownie okazał się  szkołą alternatywnie, innowacyjnie i radośnie kształcącą i wychowującą młodzież. (gio)

FOTOREPORTAŻ [zobacz]2016-01-17 11:06:43

TV5MONDE - SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

Liceum Salezjańskie we Wrocławiu wraz z prof. języka francuskiego Joanną Wróbel, certyfikowanym trenerem TV5MONDE, zapraszają nauczycieli języka francuskiego w gimnazjach na nieodpłatne szkolenie. Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą [czytaj] 


2016-01-10 11:53:52

AUDYCJA: MEDIA PUBLICZNE - 18I


Czy media publiczne mogą być obiektywne?

o poprawnym kształcie mediów publicznych oraz o ich wartości i ewentualnej szkodliwości w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 18 stycznia od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


 


2016-01-08 19:33:00

LIGA NAUKI: CHRZEŚCIJANIE W SYRII - 27I


2016-01-08 17:49:37

SALEZ W TOP10 WROCŁAWSKICH LO

GOŚĆ NIEDZIELNY WROCŁAW [czytaj]  /  RADIO RODZINA [słuchaj]GAZETA WYBORCZA [czytaj]
INSTYTUT BADAŃ EDUKACYJNYCH [porównaj]

 


2016-01-03 16:34:00

BIAŁA SZKOŁA/OBÓZ NAUKOWY 11-15 I 2016r.


 

BIAŁA SZKOŁA 2016 / klasy I i II
OBÓZ NAUKOWY 2016 / klasa III

11 - 15 stycznia 2016r. ZIELENIEC
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

RAMOWY PROGRAM DNIA [zobacz]

PLAN LEKCJI [zobacz]

AKTUALNA POGODA W ZIELEŃCU [zobacz]

REGULAMIN I ZGODA RODZICÓW [maturzyści] [klasy I i II]
obowiązkowe do wydrukowania i złożenia w sekretariacie bądź u wychowacy do dnia 8 stycznia


miejsce zakwaterowania: Ośrodek Absolwent
koszt: 510 zł (wpłaty tylko u wychowawców)
           I rata 150 zł – do 23 października
           II rata 150 zł – do 20 listopada
           III rata 210 zł – do 8 stycznia
program dnia:
zajęcia dydaktyczne – 8.00 – 13.25 (6 lekcji)
                                    15.00 – 18.00 (3 lekcje dla klasy III)
zajęcia narciarskie i snowboardowe (nauka, doskonalenie) - 14.00 – 17.00
jazda nocna dla klasy III – 19.00 – 21.00
ośrodek: położony bezpośrednio przy stoku, sauna, siłownia, jacuzzi, własna wypożyczalnia nart oraz suszarnia na buty

wyjazd: 11 stycznia 2016r. spod szkoły, godz. 6.00 - pakowanie, 6.30 - odjazd
powrót: 15 stycznia 2016 r. godz. 18.30 pod szkołę
co zabrać: kask - obowiązkowo, książki, zeszyty,  strój sportowy na salę gimnastyczną

wypożyczenie - narty, buty, kijki, kask: 1 dzień x 25 zł /pn-czw - 100 zł/
karnet wyciąg Winterpol: 4 x 40 zł /2h dziennie/ + 10 zł /kaucja za karnet/, razem: 170 zł

uczący się - karrnet wyciąg Bartuś
ubezpieczenie: w ramach szkolnego ubezpieczenia NNW w PZU (konsultowane z ubezpieczalnią)

BIAŁA SZKOŁA 2013 - FILM  [zobacz]
BIAŁA SZKOŁA 2013 - FOTO [zobacz]
BIAŁA SZKOŁA 2014 - FILM  [zobacz]
BIAŁA SZKOŁA 2014 - FOTO [zobacz]
BIAŁA SZKOŁA 2015 - FILM [zobacz]
BIAŁA SZKOŁA 2015 - FOTO [zobacz]

2016-01-02 12:10:48

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com