AKTUALNOŚCI - Archiwum listopad 2015

LIGA NAUKI: INNOWACYJNA TERAPIA - 9XII


2015-11-26 21:34:28

POMAGAMY: DLA DZIECI Z JASZKOTLA


2015-11-26 21:05:54

AUDYCJA: MIŁOSIERDZIE W NAS - 30XI


Czy Boże Miłosierdzie jest w nas ?

o niebezpiecznych i dojrzałych postawach człowieka na progu roku Bożego Miłosierdzia w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 30 listopada od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu
facebook2015-11-26 16:05:56

ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA - 4XII


2015-11-25 21:19:18

CERTYFIKAT: KODOWANIE W SCRATCH

Uczniowie Salezu pod opieką prof. Barbary Jedynak wzięli udział  w Europejskim Tygodniu Kodowania, w czasie którego zdobyli wiedzę i umiejętność podstaw kodowania w języku SCRATCH. 


2015-11-23 13:35:36

ERASMUS+ PROJEKT AZORY 23-28XI

AZORY- ERASMUS + | DZIEŃ 4
   Wczesnym rankiem wypłynęlismy statkiem pasażerskim na pobliską wyspę Fajal. Na miejscu wynajęlismy razem z nauczycielami z Wysp Kanaryjskich auto za 30 euro. Pani Jaroszczuk prowadziła samochód mimo trudnej drogi w terenie górzystym. Trasa wiodła wśród lasu cedrowego pełnego drzewiastych palm i kwitnących aloesow, znanych nam z polskich parapetów. Dojechaliśmy do wulkanu Calderia położonego obok góry Cabeco Gordo 1031 m.Po krótkim spacerze wokół krateru wybraliśmy się na wycieczkę wokół wyspy. Architektura miasteczka Horta, gdzie zatrzymaliśmy się, różni się znacząco od znanej nam Madaleny. Jest bogatsza w piękne kamienice, kościoły i parki.

AZORY- ERASMUS + | DZIEŃ 3
   Poświęciliśmy kolejny dzień na prace nad szczegółami projektu, tak aby nasze spotkanie we Włoszech, w kwietniu 2016, było sukcesem w dążeniu do osiągnięcia celów Erasmusa+.


AZORY – ERASMUS+ | DZIEŃ 2

W kolejnym dniu pobytu na wyspie Pico zostaliśmy zabrani do Parku Narodowego. Co nas uderzyło to hortensje dziko rosnące przy drodze. Podziwialiśmy przyrodę,  endemiczne rośliny góry Pico. Następnie przeszliśmy 500 metrów jaskini wulkanicznej, pełnej 1000 gatunków niezbadanych bakterii żółtego koloru. Niezwykła było 400 hektarowa winiarnia z XV wieku otoczonych bazaltowymi murami do trzymania ciepła potrzebnego do wzrostu winogron. Ze względu na unikatowy charakter należy ona do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

AZORY – ERASMUS+ | DZIEŃ 1

Magdalena Szewczyk i  Ewa Jaroszczuk, profesorki Salezu, po 18 godzinach podróży dotarły na portugalską wyspę Pico leżącą  na Oceanie Atlantykiem w rejonie Azorów. Jest to pierwsze robocze spotkanie rozpoczynające nowy projekt ERASMUS+ „Wulkany Europy”. Skuteczna realizacją projektu wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania nauczycieli. Dlatego prof. Szewczyk, będąca głównym koordynatorem projektu,  w pierwszym dniu spędzonym w szkole postawiła przed nauczycielami z 6 krajów cele, zadania, określiła metody ich pracy. Podczas czasu wolnego grupa podziwiał architekturę wyspy, domy zbudowane z zastygłej lawy, brała udział we Mszy św. i procesji dziękczynnej za ocalenie wyspy od skutków wybuchu wulkanu. Aktualna temperatura na Pico to 20 stopni Celsjusza.


 


2015-11-23 11:32:46

POMOC ULAN BATOR: DOCOUPAGE - 4XII


2015-11-21 14:00:19

NEWS: ŚPIEWALI DO AWANGARDY


Do repertuaru wybrali, jak sami mówią, utwory mieszczące się: „Między biegunem tradycji, a biegunem awangardy”. Już poraz siódmy uczniowie, profesorowie i dyrekcja Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu zorganizowali Wieczór Poezji Śpiewanej. O jego popularności mocno zaświadczyła wypełniona po brzegi szkolna sala teatralna. Wieczór 19 listopada br. przeniósł wszystkich nie tylko w przestrzeń wyjątkowej atmosfery, ale i kultury. Tym bardziej wartościowej, bo stworzonej przez młodych i ich pedagogów.

Osiemnastu solistów, przy towarzyszeniu zespołu składającego się z pianina, perkusji, gitary basowej, akordeonu oraz gitary akustycznej śpiewało między innymi teksty Edwarda Stachury, Wojciecha Belona, Katarzyny Groniec, czy Kayi. Przed każdym utworem konferansjer robił specjalne wprowadzanie przedstawiając podstawowe informacje o utworze, a także ukazując jego charakterystykę. Po ich wykonaniu, gromkie oklaski publiczności, wyrażały wielki stopień uznania i zadowolenia. Na początku jak i na końcu wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie. W pierwszym utworze „Piosenka na wyjście”, w słowach: „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”, w duchu solidarności, nawiązali do dramatycznych wydarzeń ostatnich zamachów w Paryżu. O wysokim  poziomie artystycznym wskazywały słowa uczestników. Jeden z nich powiedział: „Koncert był  ładny, spokojny i bogaty”. Do wzmocnienia klimatu koncertu w znacznym stopniu przyczyniła się scenografia. W otoczeniu błękitu sączącego się z reflektorów, liści, jabłek oraz skrzących się czystością szkła płonących lampionów w jej centralnym punkcie były wyświetlane, odpowiadające treści piosenek, artystyczne zdjęcia. W czasie przerwy Samorząd Uczniowski prowadził specjalną kawiarenkę. W gronie publiczności znalazła się liczna grupa absolwentów, rodzice uczniów i absolwentów. Tegoroczny Wieczór został dedykowany dzieciom i młodzieży w Liberii.  Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu odział we Wrocławiu na ich edukację zebrał kwotę 1080zł. Całe wydarzenie rejestrowała szkolna telewizja TVSLOWROC, która relację oraz cały koncert planuje wyemitować na swoim kanale YouTube w ostatnim tygodniu listopada. (gio)


2015-11-20 13:54:15

NEWS: UCZYĆ SIĘ W EKOCENTRUM

W poniedziałek 16. listopada br. grupa uczniów Liceum Salezjańskiego brała udział w zajęciach o zmianach klimatu i energii, organizowanych przez Ekocentrum z ul. Św. Wincentego. Zajęcia odbywały się w ramach lekcji przyrody. Prowadziły je panie Agata  i Marta, które opowiadały nam o efekcie cieplarnianym i gazach cieplarnianych.

Dowiedzieliśmy się, że problemem nie jest efekt cieplarniany sam w sobie, ale skala produkcji gazów cieplarnianych. Jego głównymi emisjami są energetyka (25%), rolnictwo (24%), przemysł (21%) oraz transport (14%). Rozmawialiśmy również o tym, jak globalne ocieplenie odczuwa Polska i o jego skutkach. Podczas pracy w grupach wcieliliśmy się w kosmitów, którzy w 2050 roku obserwują, co dzieje się na Ziemi i robimy ekspedycję naukową, czy można uratować Ziemię. Na koniec spotkania mówiliśmy, jak można zmniejszyć efekt cieplarniany oraz obejrzeliśmy film „Kłamstwo, w którym żyjemy”. Było to ostatnie spotkanie z cyklu trzech. Pierwsze było o recyklingu, a drugie o drzewach, krzewach i ptakach Wrocławia. – Nie jest to jednak ostatnie spotkanie w ramach współpracy z Ekocentrum. Przygotowuje ono ofertę kolejnych edycji, które będą w następnym roku. Z niecierpliwością na nie czekam – mówi profesor Magdalena Szewczyk. – Wszystkie spotkania były bardzo pouczające, ale jednak ostatnie wywarło na mnie największy wpływ. Globalne ocieplenie to dość spory problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za 50 lat Ziemia może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj, możemy się bić o jedną szklankę wody… - mówi jedna z uczestniczek spotkania. Dziękujemy Ekocentrum za pouczające wykłady i czekamy na kolejne. (magtr)


 


2015-11-19 06:47:20

NEWS: KONCERT BY ŻYCIA NIE ZNISZCZYĆDo Salezu przyjechali, aby powiedzieć o tym jak ważny w życiu jest Bóg,  a także by przestrzec przed tym co może odebrać zarówno Boga, jak i życie. W poniedziałkowe przedpołudnie 16 listopada br., przepełniona sala teatralna Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu,  rozbrzmiewała rytmami rapu i słowami, które  trafiały wprost do młodych serc.  Poison i Kolczyk z grupy ANTYMINA swoim blisko dwugodzinnym występem wysłali mocną przestrogę, by młodzi nigdy nie weszli, na żadną "minę", która może wysadzić i zniszczyć życie.

Piotr „Poison” Plichta z muzyką, a właściwie z rapem, związany jest od kilkunastu lat. Swój pierwszy mixtape zatytułowany "Oddech życia" wydał kilka lat temu. Płyta zawiera pozytywny przekaz. Mirek „Kolah” Kolczyk to profesjonalny muzyk, którego pasją, ale  i potrzebą serca są działania związane z profilaktyką uzależnień, w które jest zaangażowany od lat.  W czasie koncertu dawało się wyczuć ich wieloletnie sceniczne doświadczenie. Wypowiadane przesłanie, bazujące na trudnych doświadczeniach ich życia, zaciekawiały i uświadamiały jak ważna jest stanowczość i ostrożność w świecie pełnym alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Wychodząca z koncertu uczestnicy, zarówno uczniowie Salezu oraz Zespołu Szkół Salezjanek jednogłośnie wyrażali swój zachwyt i uznanie. Koncert rejestrowała szkolna telewizja TVSLOWROC. (gio)  


2015-11-16 15:47:01

RODZICE: WYWIADÓWKA - 24XI

uwaga - zmiana terminu z 17 listopada

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 24 listopada.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
              nt. „Jak motywować młodych do nauki”
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2015-11-15 20:06:15

TEATR TV: DAMY I HUZARY - 16XIprof. Janusz Kaczorowski poleca

"Damy i huzary" - TVP1, poniedziałek, 16.11.2015, godz. 20:25

Ponad 40 lat temu powstało słynne przedstawienie telewizyjne fredrowskiej komedii w reżyserii Olgi Lipińskiej. Dzisiaj reżyserii podjęła się Krystyna Janda, według własnego scenariusza telewizyjnego, w naturalnych wnętrzach i plenerach dworu szlacheckiego w Brześcach. Zaprosiła do współpracy wybitnych twórców, m.in.: scenografa Macieja Marię Putowskiego, autorkę kostiumów Dorotę Kołodyńską, mundurów Andrzeja Szenajcha, autora zdjęć Piotra Wojtowicza. W obsadzie znaleźli się wspaniali polscy aktorzy wielu pokoleń, m.in.: Andrzej Grabowski, Sławomir Orzechowski, Grzegorz Małecki, Ignacy Gogolewski, Iza Kuna, Katarzyna Gniewkowska, Małgorzata Kocik i sama Krystyna Janda.
Akcja komedii Aleksandra Fredry z 1825 r. toczy się w domu Majora na wsi. Odpoczywa on tutaj z grupą przyjaciół – huzarów umilając sobie czas polowaniami i grą w szachy. Kawalerski błogostan nie trwa jednak długo. Majora odwiedzają bowiem jego trzy siostry razem ze świtą młodych dziewcząt. Żołnierski honor nakazuje godnie przyjąć niewiasty. „Huzary” dwoją się i troją, jednak ich wysiłki odnoszą skutki zgoła przeciwne do zamierzonych. Tymczasem „damy” niezrażone nieokrzesaniem gospodarzy postanawiają wprowadzić w życie swoje plany, dotyczące ożenku Majora…


 


2015-11-13 18:03:56

NEWS: DOPALACZE STANOWCZO NA NIEW piętek 13 listopada br. uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławia, jak sami mówią "mieli przyjemność" gościć przedstawiciela Wojewódzkiej  Komendy Policji we Wrocławiu asp. Pawła Zalewskiego. Wygłoszona na temat narkotyków i dopalaczy prelekcja utrzymywała w napięciu, wciągała do dyskusji, ciekawiła.  

Pytania można było zadawać w każdym momencie, nie bojąc się, że nie dostanie się na nie precyzyjnej odpowiedzi. Na koniec odbyła się prelekcja filmu, który przedstawił  trudne życie osób, które popadły w nałóg i które nie mogły normalnie funkcjonować bez przyjęcia codziennej dawki dopalaczy czy narkotyków. Podczas trwania wykładu zrodziła się dyskusja wokół samej idei zakazu używania narkotyków, ponieważ jak argumentował  jeden z uczniów zakaz ten nie działa na ludzi dyscyplinująco."Skoro niektóre osoby i tak „biorą” narkotyki, mimo licznych restrykcji, to może jednak je zalegalizować?" - zwrócił uwagę.  Stanowisko policjanta było w tym przypadku jednoznaczne, kategorycznie wypowiadające: "Nie". Wytłumaczenie  było tym bardziej wiarygodne ponieważ  opierało się o  przykłady z jakimi zetknął się w czasie swojej pracy. Na zakończenie uczestnicy usłyszeli wezwanie: "Nie trzeba zażywać żadnych środków, aby czerpać radość z życia, a w szczególności środków, które tak naprawdę szkodzą naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu". (michkar)

PRZYTOMNI /spot antydopalaczowy naszej TVSLOWROC [zobacz]


 


2015-11-13 17:44:11

AUDYCJA: KATOLIK NACJONALISTA - 16XI


Czy katolik może być nacjonalistą ?

o patriotyzmie zgodnym z ewangelią w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 16 listopada od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu
facebook
2015-11-12 14:32:55

NEWS: ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCIWe wtorek 10 listopada br. uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu wraz z profesorami świętowali 97. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez cały dzień w murach szkoły czuć było ducha Narodu. Zajęcia w których brano udział z pewnością przyczyniły się do podniesienia świadomości narodowej młodych ludzi.

Rozpoczęto uroczystym apelem w czasie którego, po modlitwach,  dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak zwrócił uwagę na  to jak wielkie znaczenie dla człowieka ma kraj, narodowość, wolność oraz przywiązanie do religii i tradycji. Następnym punktem była część artystyczna. Akademię przygotowała klasa II, która podeszła do tematu z należytym szacunkiem i powagą. Część apelu która cieszyła się największym zaangażowaniem to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jako główny wokal rozpoczął ksiądz dyrektor, natomiast do wszystkich kolejnych pieśni byli typowani następni prowadzący. Wśród wszystkich panowała pozytywna, radosna atmosfera. Na koniec, jak co roku odbyło się przekazanie sztandaru na ręce klasy drugiej, a także rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy kotylion.  Jeszcze do końca dnia na przerwach można było usłyszeć pieśni patriotyczne. Cały dzień i wszystkie zajęcia zostały tak przygotowane by uczyć, zainteresować i uczcić Dzień Niepodległości Narodowej. Z pewnością po dniu który tak przypominał o historii kraju i odzyskaniu jego wolności uczniowie wyszli ze szkoły bogatsi o wiedzę i jeszcze większą miłość do Ojczyzny  i jej wolności. (Juli)


2015-11-11 19:42:16

NEWS: KREW DLA RATOWANIA ŻYCIA

We wtorek 10 listopada br. grupa 8 trzecioklasistów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu pod opieką prof. Eweliny Kozioł udała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, w ramach akcji oddawania krwi. Akcję zorganizował Szkolny Wolontariat Don Bosco.

Wyjście odbyło się po drugiej lekcji i wcześniejszym przedstawieniu upamiętniającym Święto Niepodległości. Po niedługiej podróży tramwajem, grupa śmiałków czekała już w kolejce do rejestracji dawców. Niestety okazało się, że zaledwie 4 osoby tego dnia mogą podzielić się tak cennym darem. Po dopełnieniu formalności, ze strachem w oczach udali się na piętro. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło, ponieważ każdy z uczestników otrzymał prezent w postaci tabliczki czekolady. Całość zakończyło, tradycyjne już, pamiątkowe zdjęcie na schodach przed wejściem do kliniki. Była to już kolejna tego typu akcja organizowana przez Salez. (łukpod)
 


2015-11-11 16:37:36

SZKOLNA AKCJA ODDAWANIA KRWI - 10XI

prof. Ewelina Kozioł,
zaprasza wszystkich pełnoletnich uczniów do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi.Wyjście do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu odbędzie się we wtorek 10 listopada po drugiej lekcji. Należy w tym dniu koniecznie zjeść rano śniadanie, zabrać bilet MPK, przynieść zgodę rodziców oraz dowód osobisty lub paszport (konieczny numer PESEL). Serdecznie zapraszamy także rodziców naszych uczniów i absolwentów naszego Liceum.


 


2015-11-08 10:26:55

ŚWIĘTO NIEPODEGŁOŚCI POLSKI - 10XI


We wtorek 10 listopada w Salezie będziemy obchodzić Święto Niepodległości Polski. W tym dniu przychodzimy w strojach galowych. W programie: 7.45 - apel i akademia /przygotowuje klasa II/, 12.20 - wspólne śpiewanie pieśni legionowych /kawiarenka/; konkurs na biało-czerwony kotylion ze wstążek, bądź kotylion z papieru /wygra najpiękniejszy kotylion oraz klasa z najliczniejszą grupą przypiętych 7 XI kotylionów/.

2015-11-08 10:15:31

PROFILAKTYKA: ANTYMINA W SALEZIE - 16XI

"Antymina”to wiedza podana w sposób atrakcyjny i interesujący. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu jest tutaj muzyka rap oraz animacje multimedialne. Już 16 listopada 2015r. "Antymina" wystąpi w Salezie.

Wykonawcy to:

Mirek „Kolah” Kolczyk - profesjonalnym muzykiem. Pasją jego życia i potrzebą serca są działania związane z profilaktyką uzależnień, w które jest zaangażowany od lat. Ze swoim przesłaniem dociera do dzieci z ośrodków wychowawczych, domów dziecka i szpitali.

Piotr „Poison” Plichta - z muzyką, a właściwie z rapem, związany jest od kilkunastu lat. Swój pierwszy mixtape zatytułowany "Oddech życia" wydał kilka lat temu. Płyta zawiera pozytywny przekaz. Na koncertach, spotkaniach profilaktycznych i rekolekcjach Poison dzieli się swoim doświadczeniem, w którym mówi o swojej przeszłości i o tym, że można żyć bez nałogów.

Kolah i Poison są muzykami z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Nagrywają autorskie płyty, od lat koncertują w całej Polsce i za granicą, współpracują ze znanymi muzykami, wielokrotnie byli zapraszani  do programów telewizyjnych np. Rozmowy w toku. Współpracują również z wieloma fundacjami i organizacjami pożytku publicznego.
 


2015-11-06 15:26:08

TURYSTYKA: ZAMEK CHOJNIK - 21XI


2015-11-03 20:28:01

NEWS: NOWY PRZEWODNICZĄCY SUPrzewodniczącym SU na rok szkolny 2015/2016 został, drugi raz z rzędu, uczeń klasy III Adam Pajęcki. Gratulujemy! Niech sił, pomysłów i skuteczności niech Ci nie  brakuje, a Duch Święty prowadzi.2015-11-03 20:05:14

NEWS: TALONY ZA WULKANY


W poniedziałek, 2 listopada br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu, odbyło się wręczenie nagród  konkursu realizowanego w ramach projektu Erasmus +. Uczniowie mieli za zadanie wykonać model wulkanu wraz z doświadczeniem przedstawiającym wybuch.

Komisja oceniająca pracę młodzieży, prof. Magdalena Szewczyk, dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak oraz przewodniczący SU Adam Pajęcki, wręczyli wyróżnienia dla Marysii Semenowicz, Julii Sebesty i Julii Cherevaty oraz dla Tomka Niemca. W nagrodę otrzymali bilet do kina. III miejsce zajęli Kuba Matkowski i Antek Kubiak, II miejsce – Laura Sikorska, Konrad Szydłowski i Filip Jaronim. I miejsce zajęli egzekwo Asia Ostropolska, Tereska Klimowicz, Adam Lodkowski oraz Karolina Szczecka i Mateusz Misiewicz. Główną nagrodą były talony gotówkowe do sklepu Media Markt o wysokości 50 - 75 zł. Przewodnicząca jury, prof. Szewczyk, podsumowując, powiedziała: „(...) jestem bardzo zadowolona, że tyle osób wzięło udział w tym konkursie. Oceniane było nie tylko wykonanie wulkanu, ale także przedstawienie w ciekawy sposób oraz wykonane doświadczenie, które czasami było proste, a zarazem efektowne.”  Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! (asia)2015-11-03 19:28:17

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com