AKTUALNOŚCI - Archiwum październik 2015

NEWS: POWAŻNIE HUMORYSTYCZNA DEBATA


W czwartek  29 października br., podczas długiej przerwy, odbyła się prezentacja i debata kandydatów na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w Salezie na rok szkolny 2015/2016. Miała ona miejsce w sali teatralnej liceum. Na scenie zasiadło troje uczniów - po jednym przedstawicielu z każdej klasy. Konrad Szydłowski z klasy I, Julia Sebesta z klasy II i Adam Pajęcki z klasy III

Dla lepszego poznania kandydatów, każdy z nich na początku przedstawił się oraz opowiedział o swoich planach i zamierzeniach dotyczących organizacji życia szkoły. Również każdy z rywali musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące Statutu Szkolnego oraz jej historii. Ostatnią częścią spotkania stanowiły pytania publiczności,  uczniów i pracowników szkoły. Największe zainteresowanie wzbudziło pytanie pana Darka, który podał 3 cyfry i spytał, która z nich pasuje do każdego z kandydatów. Okazało się, że są to liczby przedstawiające ilość spóźnień kandydata i każdy z nich musiał się publicznie wytłumaczyć z nich. Nie brakowało tez oczywiście żartu i poczucia humoru, tak że atmosfera była bardzo sympatyczna. A wybory już w poniedziałek...(Terenia)
2015-10-30 22:21:24

NEWS: WOLONTARIUSZEM BYĆ


W środę 28 października br. w czasie porannego apelu, profesor Ewelina Kozioł,   w wygłoszonym słówku  przekazała najważniejsze informację dotyczące funkcjonowania w naszej szkole dobrze rozwiniętego wolontariatu. Zwróciła ona uwagę na działania podejmowane przez wolontariuszy, dotyczące m.in. niesienia pomocy osobom starszym, uczestnictwa w zbiórkach krwi dla chorych oraz najzwyklejszej pomocy dla innych uczniów mających problemy z przyswajaniem wiedzy lub też organizowania czasu wolnego dzieciom z oratorium.

Po wystąpieniu dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak wygłosił kilka zdań na temat wolontariatu misyjnego, którego celem - zgodnie z nauczaniem Księdza Jana Bosko – jest niesienie pomocy i ewangelizacja mieszkańców najbiedniejszych krajów świata. Po zakończeniu apelu, uczniowie mieli także możliwość zgłoszenia chęci uczestnictwa w różnych formach wolontariatu realizowanego przez szkołę. Liczymy, że chętnych nie zabraknie i że podjęte zobowiązania będą oni realizować przez cały okres roku szkolnego. Uczestniczenie w wolontariacie stanowi bowiem filar stawania się "prawym obywatelem i chrześcijaninem". (Mich) 

REGULAMIN WOLONTARIATU SZKOLNEGO "DON BOSCO" [czytaj]

                                          2015-10-30 14:24:57

KOŁO TURYSTYCZNE: BOROWY JAR - 7XI


2015-10-28 14:01:07

RADIO: SZACUNEK DO ZMARŁYCH - 2XI


Czy wystarczająco szanujemy zmarłych ?

o zanikającym szacunku i obojętności wobec zmarłych w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 2 listopada od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.


 


2015-10-28 13:33:23

WYBORY SU - 2XIREGULAMIN WYBORÓW [czytaj]
 


2015-10-27 21:39:41

WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ - 19XI


Wszystkich chętnych zapraszamy do śpiewania. Tegoroczny Wieczór na prośbę Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu będzie pomocą dla głodujących dzieci w Liberii. Zapisy wyłącznie do 3 listopada u dyrektora organizacyjnego ks. Jerzego Babiaka. Drogą emailową należy przesłać: tytuł utworu, wykonawcę, rok powstania, nuty, linkt YouTube oraz ton wykonywnia, a także nr telefonu.  Dyrektorem Muzycznym będzie prof. Julia Janczura. Koordynatorem Myzycznym prof. Maciej Ciupryk. Przewidujemy następujące terminy - obowiązkowych - prób:


do 8 listopada - indywidualne przesłuchanie/ ustalnie tonu z prof. M.Ciuprykiem   
17 listopada - wtorek - próba według grafiku w godz. 16.00-23.00
19 listopada - czwartek/ generalna, obowiązkowa - od godz.16.00

WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2012.o1 [zobacz film]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2010 [zobacz fotoreportaż]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2012 [zobacz fotoreportaż]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2012.o2  [zboacz film]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2013 [zobacz fotoreportaż]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2013 [zobacz film]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2014 [zobacz film]

2015-10-27 13:30:11

NEWS: SŁOŃCE KRZEM I ENERGIAW poniedziałek, 26. października br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu  w ramach Ligii Nauki, odbył się wykład fizyczno – ekologiczny dotyczący Fotowoltai w rolnictwie. Przybyli na niego nie tylko uczniowie Salezu, ale także grupa uczniów z Gimnazjum nr 14. Spotkanie poprowadził Wiesław Tomaszewski, starszy wykładowca  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wykład rozpoczęto od historii ogniw fotowoltaicznych. Fotowoltaika to bezpośrednia przemiana energii słonecznej na energię elektryczną. Zjawisko te odkrył francuski fizyk Aleksander Edmund Becquerel. Uczniowie dowiedzieli się, że tylko 6% promieniowania słonecznego dociera z Księżyca do ziemi, z czego rośliny do rozwoju pobierają tylko 2%. Ogniwa fotowoltaiczne produkowane są najczęściej z krzemu. Jest to drugi najpopularniejszy pierwiastek (po tlenie). Występuje on między innymi w piasku. Poznano również przykłady zastosowania ogniw: w samolocie, samochodach Melex, astronautyce, energetyce zawodowej, oświetleniu ulicznym itd. Najważniejszą cechą jest długotrwałość produktu. Dopiero po około 30 latach sprawność urządzenia maleje. Przedstawione zostały również praktyczne ciekawostki, z których dowiadujemy się, że człowiek opala się dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu, a nie podczerwieni oraz, że panele słoneczne powinny być ustawione w stronę południową pod kątem 50°. Uczennica klasy pierwszej, Basia, podsumowując wykład powiedziała: "(...) był ciekawy, profesor uświadomił nam w jakim stopniu energia słoneczna może zastąpić konwencjonalne źródła energii i jak bardzo jest potrzebna.Przekazane wiadomości na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania". (asia)


2015-10-26 20:21:29

INSPIRACJE: SZKOŁA GOTOWANIA - 6XI

prof. Ewa Jaroszczuk przy współpracy z AKADEMIA KULINARNA WHIRLPOOL

zaprasza  wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania. Warsztaty potrwają 2 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.

Koszt w zależności od ilości osób:   10 osób po 60 pln
                                                             
miejsce: Damrota 33, 50-306 Wrocław

kiedy: termin do ustalenie - zapisy do 6 listopada u prof. Jaroszczuk

co gotujemy:  według wyboru uczniów

 

"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś"  (Anthelme Brillat-Savarin)

______________________________________________________________________________

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FILM [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FILM [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2015 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2015 - FILM [zobacz]


  


2015-10-24 07:45:34

NEWS: W SERCU BANKUW czwartek 15 października br. grupa uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu odwiedziła jedną z placówek Banku Credit Agricole. Uczestnicy mieli okazję pozyskać bezpośrednio od pracowników banku wiele praktycznych informacji na temat  produktów i usług. Zajęcia odbyły się w ramach szkolnego projektu:  "Bliżej Francji"

Opiekuna grupy profesor Joannę Wróbel oraz uczniów przywitali pracownicy banku. Na wstępie przedstawili krótką historię jego powstania oraz zasad według których funkcjonuje. Następnie zaprezentowane zostały pomieszczenia, jak również ich wyposażenie. Zwrócono uwagę na nowoczesny system, który został stworzony w trosce o wygodę i bezpieczeństwo klientów. Zwiedzającym udostępniono pomieszczenia do których na co dzień nikt poza upoważnionymi pracownikami nie ma dostępu. Na koniec wycieczki cała grupa otrzymała drobne upominki. Było to wyjątkowe spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników a zdobyta wiedza, która została przekazana w przystępnej dla wszystkich formie  będzie mogła być wykorzystana w przyszłości. (KacTel)
2015-10-24 06:50:07

SALEZ PANOWIE NA FSM - ZAPROSZENIE

Od 13 do 15 listopada w Pieszycach odbędzie się FSM dla uczniów szkół średnich. Na FSM zapraszamy serdecznie wraz z naszymi młodymi współbraćmi, którzy obecnie studiują w Krakowie. Razem chcemy zaprosić Cię do Pieszyc, by podjąć WYZWANIE MIŁOSIERDZIA – i wyjść z cienia. Czekamy na Ciebie, by w braterskiej atmosferze wzrastać, podejmować nowe wyzwania i DOŚWIADCZYĆ BOŻEJ MIŁOŚCI.Czy masz na tyle odwagi? Zrób pierwszy krok! Przyjazd w piątek do godz.18.00 Wyjazd w niedzielę o godz.11.00. Koszt to dobrowolna ofiara. Bliższe informacje u katechety ks.Krzysztofa.

 


2015-10-21 21:11:26

NEWS: EKSPLOZJE WULKANÓW W SALEZIE


W środę 21 października br.  w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu na długiej przerwie odbył się pokaz modeli wulkanów. Było to jedno z działań projektu Erasmus+,  w którym aktywny udział bierze nasza szkoła. Widowiskowe eksplozje przedstawiło 6 grup, każda z nich zaprezentowała oryginalny i wyjątkowy model wulkanu.

Uczniowie stworzyli prace z: masy solnej, plasteliny, papieru. Efekty niezapomnianych wybuchów to efekt pomysłowości. Eksplozje wywoływane były dzięki: połączeniu sody oczyszczonej z octem, lub płynu do naczyń, lub drożdży z wodą i farbą. Jednym z najbardziej wyjątkowych okazał się wybuch manganianu.  Każdy z pokazów powiódł się bez problemów. Jury w którego skład weszli: przewodniczący szkoły Adam Pajęcki oraz opiekun projektu prof. M. Szewczyk oraz dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak  zadecydują kto zostanie zwycięzcą. Jako nagrody dla najlepszych przewidziano bony towarowe do sklepu sieci Saturn. (Mary)


 


2015-10-21 20:50:36

NEWS: EDUKACJA W TERENIE


W poniedziałek, 19. października br. grupa uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu w ramach zajęć przyrody brała udział w zajęciach na temat roślin i zwierząt występujących na terenie Wrocławia, a w szczególności w Parku Szczytnickim. |Zostały one poprowadzone przez organizację EkoCentrumz ul. Św. Wincentego.

 Warsztaty tym razem składały się z dwóch części, teoretycznej, która została nam przedstawiona w siedzibie EkoCentrumoraz praktycznej, która odbywała się w Parku Szczytnickim. Poznaliśmy wiele gatunków roślin, owadów, pajęczaków, płazów, ptaków oraz ssaków, które można spotkać w codziennym życiu w naszym otoczeniu. Największą atrakcją okazało się wyjście do parku, gdzie rozpoznawaliśmy ptaki, które wcześniej poznaliśmy na prezentacji. Dowiedzieliśmy się również, że w naszych parkach znajduje się wiele drzew, które są roślinami inwazyjne jak na przykład dąb czerwony, czy platan. Panie z EkoCentrum pokazały nam również chore kasztanowce i powiedziały, że tak naprawdę choroba jest spowodowana rozmnażaniem się ćmy, która nazywa się szrotówek kasztanowcowiaczek. By udowodnić to, pokazano larwę żyjącą wewnątrz liścia. Gdy prowadzące mówiły, że tymi larwami żywią się zazwyczaj sikorki modre, co mogliśmy  osobiście obserwować.(pati)


 


2015-10-21 13:39:16

MEDIA: DYREKTOR SZKOŁY W 71NEWS

W nowo powstałej wrocławskiej telewizji 71NEWS , w poniedziałek 19 października, dyrektor szkoły ks. Jerzy Babiak w programie Punkt Widzenia rozmawiał z redaktorem naczelnym Łukaszem Kocurem o organizowanym Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra, o certyfikacie Szkoła Przyjazna Rodzinie oraz o uchodźcach. Zapraszamy do obejrzenia. 
 


2015-10-20 20:32:05

RODZICE: WYWIADÓWKA - 20X

Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ rodziców uczniów klas I-III, która odbędzie się we wtorek 20 października.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             szkolenie maturalne - rodzice kl.III
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje

TEMATY KONFERENCJI DLA RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016:
20 października 2015r. – „Hejt jako przejaw osobowościowej dewiacji”
17 listopada 2015r. – „Jak motywować młodych do nauki”
15 grudnia 2014r. – „Aksjologiczny porządek szczęśliwego życia”
26 stycznia 2016r. –„Wychowanie do kultury, wychowaniem do bycia lepszym człowiekiem”
22 marca 2016r. – „Zaangażowanie społeczne koniecznym elementem wychowania”
19 kwietnia 2016r. – „Warunki i niebezpieczeństwa w prawidłowym rozwoju tożsamości płciowej”
7 czerwca 2016r. – „Znaczenie oraz rola pasji i talentów w rozwoju dojrzałej osobowości”


2015-10-18 19:36:08

KOŁO TURYSTYCZNE: GÓRY BARDZKIE - 24X


2015-10-18 19:26:53

NEWS: WIĘCEJ NIŻ KWIATAMI

Dzień Edukacji Narodowej w Salezie rozpoczął się, choć tradycyjnie bo od apelu, to jednak wyjątkowo. Już na nim można było usłyszeć o fundamentalnej roli Kościoła Katolickiego w rozwoju Polskiego i Europejskiego szkolnictwa. Zgromadzeni 14 października br. w szkole profesorowie i uczniowie modlili się o potrzebne łaski, choć w dalszej części także świętowali.   

Na sali teatralnej prowadzący uroczystość przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zaprosił Poczet Sztandarowy i wydał komendy do odśpiewania hymny państwowego i szkolnego. Wysłuchano referat, gdzie ponownie "jak echo" wróciła informacja o znaczącej roli Kościoła Katolickiego dla rozwoju edukacji. Następnie dyrektor szkoły ksiądz Jerzy Babiak przypomniał, że szkołę budują zarówno nauczyciele, ale i uczniowie wraz z rodzicami.  Potem wręczył Akt nadania stopnia Nauczyciela Mianowanego prof. Annie Goliat.  Szczególnie dziękował profesorom oraz pracownikom za ich serdeczne oddanie i codzienne poświęcenie dla szkoły. W części artystycznej, uczniowie klasy II,  w wystąpieniu teatralnym pokazali momenty życia szkoły. Wśród nich zajęcia lekcyjne z charakterystycznymi, wesołymi postawami poszczególnych profesorów. Na zakończenie nie zabrakło również kwiatów oraz szczerych i serdecznych życzeń składanych poszczególnym profesorom. Cała uroczystość rejestrowała  szkolna TVSLOWROC.


2015-10-14 21:28:50

RADIO: HEJTOWANIE - 19X

Czy hejtowanie trzeba zwalczać?  

o internetowej mowie nienawiści, jej popularności i złych skutkach w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 19 października od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.


2015-10-13 07:26:41

LIGA NAUKI: ENERGIA SŁONECZNA - 26X


2015-10-12 14:08:53

NEWS: ŚWIĘTY DZIEŃ PAPIESKI

W czasie porannego apelu, w piątek 9 października br. społeczność Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu uczciła św. Jana Pawła II. Inicjatywa zorganizowana przez Samorządu Uczniowski  nawiązywała do XV Dnia Papieskiego. Tym razem spotkano się przy relikwiach i obrazie Jan Pawła II w kościele p.w. Chrystusa Króla. Refleksyjno-modlitewny nastrój sprzyjał duchowej jedności ze świętym papieże

Odczytywane przez uczniów tematyczne fragmenty przemówień Jana Pawła II, prezentacja multimedialna z jego „złotymi myślami”, a także przypomnienie wielkiego dorobku i pracy na nowo przywróciło w pamięci znaczenie i pięknego jego sylwetki. Wygłoszone na zakończenie przez prof. Kaczorowskiego „słówko” zachęciło, aby na nowo odczytywać, we współczesnych czasach,  postać Wielkiego Polaka. Dodatkowym momentem łączności ze świętym była szkolna Eucharystia. Przewodniczący jej ksiądz dyrektor w czasie homilii, przypomniał miedzy innymi pożegnanie Jana Pawła II w 1998 rok z Kubańczykami, kiedy to zwrócił on uwagę na  podobieństwo spadającej z Nieba łaski do  podającego w tym czasie deszczu. Do uczczenie papieża włączyła się także szkolna telewizja, emitująca w tym dniu obrazy i fragmenty filmów ukazujące pontyfikat świętego. (gio)


2015-10-09 09:55:54

DZIEŃ PAPIESKI - 9X


2015-10-06 20:48:07

AUDYCJA: KULTURA MARNOTRAWSTWA - 5X


Czy "kultura marnotrawstwa" przenika życie Polaków ?    

o niezrównoważonej konsumpcji i jej niebezpieczeństwach  w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 5 października od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2015-10-01 09:58:49

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com