AKTUALNOŚCI - Archiwum wrzesień 2015

FILM TVSLO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

Szkolne koło filmowe zrealizowało i zgłosiło do organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy patronacie TVP spot, w którym ukazuje radość życia i dramat korzystania z dopalaczy; ogłoszenie wyników w konkursie PRZYTOMNI przewidziano na 19 października.

za użyczenie strojów dziękujemy   za udostępnienie muzyki dziękujemy 


2015-09-30 15:30:45

NEWS: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI W SALEZIE


We wtorek 28 września br. w ramach Ligi Nauki  w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu gościł,  student prawa  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz autor między innymi książki: „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, Kajetan Rajski. Tematem jego wykładu były represje wobec synów i córek Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL-u.  Bogactwo treści,  lekkość i dobitność przekazu będące owocem 24 przeprowadzonych rozmów, spowodowały wyjątkowe zasłuchanie i zdumienie.   

Uczestnicy dowiedzieli się,  że dzieci bohaterów nie miały łatwego życia. Były więzione, poniżanei skazywane na niesprawiedliwe wyroki ówczesnej władzy. Spędzały wiele lat w sierocińcach i więzieniach, dlatego, że ich rodzice walczyli o wolną Polskę. Prelegent przybliżył między innymi  historię dzieci Józefa Franczaka ps. „Laluś”, Witolda Pileckiego, Józefa Jachimka i Antoniego Żubryda  ps. „Zuch”.  Na koniec Kajetan Rajski odpowiedział na pytania dotyczące zbierania materiałów i powstawania jego książek. Wykładowi towarzyszyła prezentacja historycznych  zdjęć.  Uczestniczyli w nim również uczniowie Gimnazjum nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 3 z Wrocławia. (Magdalena Dzwonkowska)


2015-09-28 19:27:44

NEWS: SALEZ W LIDZE SAMORZĄDOWEJ


Drugie spotkanie Dolnośląskiej Ligii Samorządowej odbyło się w środę 23 września br.,  ponownie w biurze senatora Jarosława Obremskiego przy ulicy Legnickiej. W dyskusji wzięło udział kilkanaście uczniów liceów i studentów wrocławskich, a wśród nich liczna grupa uczniów Liceum Salezjańskiego z Wrocławia. W gronie prowadzących znaleźli się także absowenci Salezu.

Głównym tematem dyskusji były relacje pomiędzy rządem a samorządami. Temat został zrealizowany już we wstępie byłego wiceprezydenta Wrocławia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak ta kooperacja wygląda, a także poznać kilka przypadków kiedy „coś poszło źle”. Jako przykład zostały postawione orliki (finansowane z budżetu państwa), a także wielkie stadiony, jak na przykład nasz wrocławski (finansowane z budżetów samorządów). Następnie dyskusja odeszła od głównego tematu aby pomówić o oświacie. Poruszone zostało wiele kwestii, od podręczników, przez programy nauczania, aż po sens istnienia i sposób funkcjonowania gimnazjów. Wspomniane zostały także popularne ostatnimi czasy projekty naukowe. Czy pomagają uczniom i czy to dobry pomysł, by nauka na młodym (gimnazjalnym) poziomie odbywała się poza murami szkoły. Odbyła się także dyskusja o dobrym nauczycielu. Czy lepszy jest taki, który uczy jak się uczyć i zdać test gimnazjalny/maturę, czy też pasjonat, który potrafić zaszczepić zainteresowanie przedmiotem w młodzieży.  Na koniec, jedna z uczestniczek zapytała jak wyglądała współpraca senatora z prezydentem Wrocławia. Wyjątkowo (jak na ten czas) nie został poruszony kontrowersyjny temat uchodźców i imigrantów. (justko)


 


2015-09-25 12:08:42

NEWS: DRGANIA ZIEMI Z ERASMUSEM


W czwartek, 24 września br. grupa młodzieży Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu udała się do Dolnośląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Książu, aby tam zainaugurować w ramach programu  Unii Europejskiej Erasmus +  międzynarodowy projekt "Wulkany Europy".  Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak przy pomocy sejsmografu odnaleźć "złoty pociąg",  jakie drgania poza ruchami tektonicznymi odnotowuje stacja, dlaczego niejednokrotnie  informacje internetowe są szybsze od rozchodzących się  fal.   

Spotkanie poprowadził mgr inż. Leopold Stempowski. Człowiek pełen pasji, ciepła i humoru. Opowiadał m.in. o wewnętrznej budowie kuli ziemskiej, dlaczego powstają trzęsienia ziemi i jak się je bada. W Polsce znajduje się 7 stacji sejsmograficznych. Między innymi w Krakowie, Książu, Suwałkach, Warszawie, Górce Klasztornej. Na przygotowanej prezentacji można było zobaczyć zdjęcie pierwszego sejsmografa Mainki, jak i teraźniejsze,  pionowe i poziome. Sejsmograf jest to urządzenie służące do wykrywania i rejestracji drgań skorupy ziemskiej wywołanych wstrząsami. Uczniowie dowiedzieli się również, że sejsmologia jest młodą dziedziną nauki, która ma zaledwie 150 lat. Daje ona największą wiedzę o wnętrzu ziemi. Dzięki niej można, np. wyznaczyć miejsca zagrożone trzęsieniami ziemi, poszukiwać złoża bogactw naturalnych, przewidywać i ostrzegać przed wybuchami niektórych wulkanów. Nie można jednak przewidzieć dokładnego czasu wystąpienia trzęsienia ziemi. Sejsmologia ma również wpływ na budownictwo. (asia)


2015-09-24 18:52:37

KINO: PILECKI - 25 IXzobacz zapowiedź filmu


 


2015-09-22 09:12:17

KONKURS: WAKACJE NA FOTOGRAFII - WYNIKI


W szóstej  edycji Szkolnego Konkursu Fotograficznego WAKACJE 2015 jury wyłoniło najlepszych. Zwycięzcy otrzymują dyplomy oraz nagrody.

I miejsce - Łukasz Podgórny (kl.III)

II miejsce - Julia Sebesta (kl.II)

III miejsce - Alicja Kamińska (kl.II)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy życząc dalszych fotograficznych sukcesów !


 


2015-09-21 06:19:41

17 WRZEŚNIA 1939 - PAMIĘTAMY


2015-09-17 15:41:49

TEATR - WYJŚCIE: OBCY Z MONS - 26IX


2015-09-17 15:02:23

KONKURS NA MODEL WULKANU


2015-09-17 13:53:56

NEWS: NA JASNEJ GÓRZE DLA KS. BOSKO


W roku 2015 przypada 200. rocznica urodzin ks. Bosko. Z tej okazji 16 września  zorganizowana została Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół Salezjańskich. W wydarzeniu wzięło udział wiele szkół, w tym również nasze Liceum Salezjańskie z Wrocławia. Uczniowie wraz z nauczycielami w środę rano wyruszyli na Jasną Górę.

 Tego dnia cały Salez przed świtem był już na nogach. Dzień rozpoczął się od krótkiego apelu o 6:00, a o 6:30 młodzież salezjańska była już w drodze na Jasną Górę. Wszystkich przybyłych uczniów było około 7000, w tym grupy m.in. z: Inspektorii Krakowskiej SDB – 2827 osób (np. Kraków, Oświęcim), Inspektorii Warszawskiej SDB – 1620 osób (np. Łódź, Legionowo), Inspektorii Wrocławskiej SDB – 1062 osób. Krótko po przybyciu szkół na miejsce rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Delegata Generała Zgromadzenia Salezjańskiego  ks. dr Tadeusza Rozmusa. Zwrócił on szczególną uwagę na stałą obecność ks. Jana Bosko wśród nas. Mówił: ,,Tak liczna obecność uczniów szkół salezjańskich jest dowodem na to, że duch ks. Bosko oddycha w świecie pełną piersią”. Przedstawił ciekawostkę z dzieciństwa papieża Franciszka, zdradzając, że był on wychowankiem szkoły salezjańskiej w Buenos Aires. Na koniec zaapelował jeszcze do wszystkich, aby rodzina salezjańska, a także zgromadzeni uczniowie byli echem ks. Bosko w świecie. Cała liturgia odbywała się na świeżym powietrzu, pod murami jasnogórskiego klasztoru. Młodzież, siedząc na kocach, wsłuchiwała się w słowa Mszy św. Tak obchodzona uroczystość tym bardziej przybliżyła wszystkich do ks. Bosko. Po zakończeniu wszyscy mieli okazję bawić się wspólnie podczas nauki tańców integracyjnych. Po nich miał jeszcze miejsce koncert w wykonaniu Magdy Anioł oraz braci Golców.  Około godziny 14 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zebrali się i ruszyli w drogę powrotną. Pomimo zmęczenia dobry humor i uśmiechy na twarzach pozostały podczas powrotu. Tak bogata w wydarzenia pielgrzymka na pewno pozostanie we wspomnieniach młodych ludzi na długo, a obecność ks. Jana Bosko pozostanie w ich sercach na zawsze. (Juli)


 


2015-09-17 06:23:19

NEWS: SALEZ W DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDOWEJ


Uczniowie i absolwenci Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu w środę 16 września br. mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu i dyskusji z Jerzym Michalakiem,  Członkiem Zarządu Województwa. Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Dolnośląskiej Ligii Samorządowej” organizowanej przez Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk.

Wicemarszałek opowiedział jak funkcjonuje samorząd terytorialny, jaką rolę w nim pełni oraz jak wyglądała jego droga do objęcia tego urzędu. Mówiąc z zapałem i pasją o działalności zachęcał młodych do zaangażowania w pracę na szczeblu lokalnym. Po krótkiej prelekcji odbyła się żywa dyskusja na temat bieżących spraw Dolnego Śląska i Wrocławia. Uczniowie chętnie i swobodnie zadawali pytania między innymi o wiarygodność „Złotego pociągu” z Wałbrzycha, drogę dojazdową do nowo powstałego szpitala czy obwodnicę Leśnicy. Zainicjowano także rześką i konstruktywną dyskusję dotyczącą polityki Polski wobec uchodźców. „Pochylenie się nad sprawą uchodźców było ważne wobec położenia, w którym aktualnie znajduje się Europa". "Cieszę się, że Pan Jerzy Michalak chciał poznać nasze zdanie na ten temat.”- stwierdziła jedna z uczestniczek- Karolina. W szerzenie postaw obywatelskich i działalność na rzecz inicjowania debat społecznych, politycznych oraz kampanii aktywnie angażują się absolwenci Liceum Salezjańskiego, którzy włączają się w prace Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk i inspirują samorząd Wrocławia. Uczniowie po spotkaniu zostali zachęceni do jeszcze większego rozwoju zainteresowania kwestiami społecznymi. (ruf) ®☺


2015-09-16 21:14:06

AUDYCJA: POLSKA W RUINIE - 21IX


Czy Polska jest w ruinie?
o zasadności niepokojów i prawidłowości życia w świetle aktualnej kondycji ekonomicznej w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 21 września od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks.Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.


2015-09-16 20:27:52

SPORT: SPŁYW KAJAKOWY ODRĄ


2015-09-15 20:26:47

NEWS: SOLIDARNOŚĆ OD PAPIEŻA


W poniedziałek 14 września br. w sali teatralnej Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu odbyło się spotkanie z dr Tomaszem Wójcikiem, członkiem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, a także więźniem, internowanym w czasach PRL-u za "działalność wymierzoną przeciw partii". Spotkanie w ramach szkolnego projektu Liga Nauki 2015 odbyło się z racji 35 rocznicy powstania Solidarności.

Przedstawiciel niezależnego związku zawodowego zaczął wykład od podania przyczyn powstania Solidarności w Polsce. Było ich wiele. Za najważniejszą uznał wybór  Karola Wojtyły na papieża oraz znamienne  słowa Jana  Pawła II wypowiedziane w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Do innych  przyczyn zaliczył:  entuzjazm wiary Polaków oraz miliony, które przyjeżdżały by zobaczyć papieża - Polaka. To właśnie sprawiło, że Polacy zaczęli się budzić z letargu i sprzeciwiać przeciw terrorystycznej władzy. Tak właśnie w Polsce rodziła się wolność. Gość wspominał również o czasach "komuny", tak ciężkich do zrozumienia przez dzisiejsze pokolenie - żywność na kartki, puste sklepy, internowania. Prelegent mówił ponadto jak ważnym zadaniem dla nas, obywateli jest zagwarantowanie godności człowieka pracującego. Zapewnienie niezbędnych mu praw i przywilejów, które sprawią, że praca przestanie być "towarem", a będzie misją, powołaniem, rozwijaniem własnych talentów, a przede wszystkim wypełnieniem Bożych planów w naszym życiu.  Członek Solidarności wspomniał, że niestety obecnie w XXI wieku pracownik jest często gorzej traktowany niż w czasach PRL-u. Obecnie człowiek stał się niewolnikiem pracy. Właśnie na tym polega zadanie Solidarności, która w oparciu o wartości katolickie broni praw ludzi pracujących. Pan dr Wójcik odpowiadał także na pytania uczniów. Między innymi napomknął o problemie uchodźców, który jest obecnie tematem bardzo newralgicznym. Stwierdził, że my,  jako ludzie mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo osobom zagrożonym wojną lub innym kataklizmem. Jednak nie dotyczy nas to w stosunku do człowieka, który decyduje się na emigrację w celu poprawienia jakości życia. (Tereska Klimowicz)
2015-09-14 22:16:00

NEWS: EKOLOGICZNE WARSZTATY CZYLI 3R

 

W poniedziałek, 14 września br. grupa uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu w ramach zajęć przyroda wzięła udział w warsztatach ekologicznych. Odbyły się one w fundacji "EkoCentrum" przy ul. Św. Wincentego i ich tematem było skuteczne sortowanie odpadów.

Podczas zajęć przygotowanych przez panią Anetę i Agatę uczniowie zajęli się problematyką segregowania odpadów i zrozumieli, dlaczego jest ono takie ważne. Młodzież poznała etapy powstawania produktów, które kupuje, a także smutne skutki gromadzenia śmieci będących w oceanach powodem śmierci ptaków. Ponadto licealiści zapoznali się z zasadą 3 R: Reduce, Reuse, Recycle i opracowali, podzieleni na grupy, w jaki sposób stosować się do niej w życiu codziennym. Na koniec zajęć każdy z uczestników zaprojektował swoją własną Eko Torbę.  (pati)


2015-09-14 20:35:56

ZŁOTE PIÓRO 2015 - START 11. EDYCJI


2015-09-14 18:47:55

LIGA NAUKI: ŻÓŁNIERZE WYKLĘCI - 28IX


2015-09-14 18:02:04

SZKOLNY RADIOWĘZEŁ - KONKURS - 18 IX

Dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu ks. Jerzy Babiak, dla uczniów szkoły, ogłasza konkurs na prowadzenie Szkolnego Radiowęzła i Szkolnej TV w roku szkolnego 2015/2016. Składanie ofert, zgodnych z założeniami programowymi, w sekretariacie szkoły trwa do 18 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 września. Rozpoczęcie pracy 21 września 2015 roku.

młodzi & kreatywni & zdyscyplinowani & lubiący muzykę  


2015-09-13 15:41:50

MEDIA: SALEZ NA ARENIE SZKÓŁ EUROPEJSKICH

W szwedzkim "The Learning Teacher" na stronach 8-9 zapraszamy do lektury kolejnego artykułu prof. Magdalena Szewczyk. 


2015-09-13 08:03:05

NEWS: DUMNA INAUGURACJA


W czwartek 10 września br. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016 Szkół Katolickich Wrocławia i Henrykowa. Obchody rozpoczęły się Eucharystią w kościele pw. św. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

„Szczęśliwy Kościół, że ma szkoły katolickie (…) Bądźcie dumni z tego, że do tych szkół należycie.” - powiedział metropolita wrocławski. Zaprosił również uczniów do zaangażowania się w Światowe Dni Młodzieży. Po Mszy Świętej Gimnazjum Salezjańskie wystawiło krótkie przedstawienie. Na uroczystość przybył również przedstawiciel inspektoriatu. Na koniec wszyscy udali się na boisko szkolne. Tam każdy mógł zjeść ciepły posiłek, a także tańczyć i śpiewać.(mag.dz)

GOŚĆ NIEDZIELNY WROCŁAW [czytaj]

 


 


2015-09-10 19:05:33

LIGA NAUKI: ZNACZENIE SOLIDARNOŚCI - 14IX


2015-09-07 07:02:17

AUDYCJA: PRZYJĘCIE UCHODŹCÓW - 7IXCzy powinniśmy być solidarni z uchodźcami ? 
o powinności, lękach i powinności ich przyjęcia w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 7 września od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.


 


2015-09-06 14:56:49

35 LAT SOLIDARNOŚCI W SALEZIE - 9 i 14IX


2015-09-05 10:27:07

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ - 16IX


2015-09-05 09:22:30

NEWS: SALEZ Z NARODEM CZYTA


W roku 2015 Polacy już czwarty raz włączyli się w Narodowe Czytanie. Tym razem usłyszeć mogliśmy fragmenty ,,Lalki” Bolesława Prusa. Także Salez: uczniowie, profesorowie, nawet absolwenci wraz z dyrektorem wzięli udział w tym wydarzeniu, m.in. Klimowicz, Pajęcki,ks. dyrektor Babiak i wielu innych. Niektórzy na nowo, a inni po raz pierwszy mogli poznać bohaterów powieści Prusa.

W Liceum Salezjańskim we Wrocławiu wydarzenie to przeżywano 4 września w piątek. W murach szkoły dało się poczuć obecność Bolesława Prusa oraz klimat jego utworu. Już na mszy szkolnej mogliśmy usłyszeć wstęp do dnia Czytania Narodowego. A wszystko to dzięki księdzu dyrektorowi oraz głównym organizatorom profesorowi języka polskiego Januszowi Kaczorowskiemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu.Odpowiednią atmosferę do tego wydarzenia stworzył również konkurs na najładniejszą lalkę. W zeszłym roku mieliśmy szansę posłuchać Trylogii Sienkiewicza tym razem ,,Lalki” Prusa,  a jednak  kolejny rok z rzędu cel został osiągnięty. Ludzie wyszli ze spotkania bogatsi o wiedzę, piękno i ponadczasowe wartości które niesie za sobą czytanie polskiej literatury.  W dzisiejszych czasach czytanie jest bardzo ważne, dlatego postarajmy się nie zapomnieć o wspaniałym dobytku polskiej kultury. (Juli)


 


2015-09-04 21:05:22

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO - 10IX


2015-09-03 21:14:55

WYBÓR MISS LALEK - 4 IX


2015-09-02 14:22:42

NARODOWE CZYTANIE LALKI - 4IX


2015-09-02 08:03:54

RODZICE: ZEBRANIE ORGANIZACYJNE - 8IX

Rodziców zapraszamy na zebranie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 8 września br.

W programie:
18.00 – spotkanie z dyrektorem (sala teatralna)
             tematy: kalendarium roku, system oceniania, ubezpieczenia, sprawy organizacyjne.
18.45  - spotkanie z wychowawcami         
                                     

ks. Jerzy Babiak -  dyrektor szkoły


2015-09-02 07:03:44

NEWS: NAJWAŻNIEJSZY JEST START


We wtorek, 1. września br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu odbyła się inauguracja Nowego Roku szkolnego 2015/2016. Na uroczystości przybyli uczniowie Salezu, ich rodzice oraz profesorowie.

Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i szkolnego. Podczas porannej modlitwy nie zapomniano o poległych ofiarach II wojny światowej. Ksiądz Dyrektor ogłosił, iż nastąpiły niewielkie zmiany w statucie oraz przypomniał, aby być systematycznym od samego początku. Porównał to do wyścigów. Ten kto najlepiej rozpocznie bieg, wygra. Uczniowie z nowymi siłami uczestniczyli w lekcjach do godz. 13.30 Uczniom życzymy obfitych owoców nauki!  (asia)

2015-09-02 06:57:20

PROWADZENIE MODLITW PORANNYCH


2015-09-01 21:59:53

1 września 1939 rok - pamiętamy


2015-09-01 16:09:54

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com