AKTUALNOŚCI - Archiwum listopad 2014
MEDIA: THE LEARNING TEACHER O SALEZIE
Zapraszamy do lektury artykułu prof. Magaleny Szewczyk w europejskim piśmie nauczycieli The Learnig Teacher o wakacynych warsztatach uczniów Salezu na Cyprze. Artykuł w języku angielskim znajduje się na stronach 16-17 [czytaj].
2014-11-30 23:11:08
TURYSTYKA: WYCIECZKA W IZERY - 7XII
2014-11-30 23:07:01
MEDIA: PIĘKNIE DOJRZAŁE SZALEŃSTWO
Zapraszamy do lektury artykułu w eSPe pt. "Pięknie dojrzałe szaleństwo" mówiącego o projekcie misyjnym naszego szkolnego wolontariatu Liberia 2014.
wersja www [czytaj]
wersja pdf [czytaj]
2014-11-28 13:21:28
NEWS: WYŚPIEWAĆ DOBRO
W czwartek 27 listopada br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu, zgodnie z tradycją szkoły, odbył się już kolejny Wieczór Poezji Śpiewanej. W tym roku miał on wyjątkowy charakter. Połączono go ze zbiórką datków na pomoc Liberyjczykom dotkniętym wirusem Ebola. Na scenie, której wystrój przynosił na myśl jesienne dni, uczniowie, profesorowie, absolwenci oraz sympatycy Salezu zaprezentowali blisko dwadzieścia utworów.
Ich tematyka dotyczyła tematyki życia i uczuć człowieka, a przede wszystkim różnie rozumianej miłości. Na rozpoczęcie widzowie usłyszeli piosenkę:„Wracam do domu”, z repertuaru Justyny Steczkowskiej, w wykonaniu księdza dyrektora Jerzego Babiaka. Następnie zaprezentowane zostały utwory polskich artystów, m.in.: zespołu Bajm, Jacka Kaczmarskiego, Moniki Brodki, czy Edyty Geppert oraz jeden anglojęzyczny z repertuaru Adele. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie odśpiewali piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. Poziom muzyczny wieczóru był, jak zawsze, bardzo wysoki. Nad oprawą muzyczną, pełniąc rolę dyrektora muzycznego wydarzenia, czuwała profesor Julia Janczura. W składzie akompaniującego bandu znalazły się klawisze, perkusja, akordeon, gitara basowa i gitary klasyczne. Tegoroczny wieczór mógł się poszczycić najliczniej zebraną publicznością, która zarówno słowami ale przede wszystkim licznymi oklaskami wyrażała swój zachwyt i oczarowanie artystami. Przez cały czas, tej blisko 2 godzinnej imprezy, na twarzach zarówno widzów, jak i wykonawców można było dostrzegać radość. Magda, uczennica klasy II, powiedziała: „Uważam, że był to bardzo udany wieczór, podczas którego olśniły nas osoby z dużym talentem”.Wydarzenie to było okazją do wartościowego spędzenia czasu, integracji, chwilowego oderwania się od codziennych obowiązków, a także okazją do pomocy potrzebującym. Kolejny Wieczór Poezji zaplanowano na wiosnę 2015 roku. (Viol)
2014-11-28 05:55:03
"MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA" - 12XII
"Zapraszam uczniów, rodziców i profesorów Salezu do włączenia się w akcję pomocową "Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka". Zbiórka potrzebnych produktów dla dzieci z Ośrodka Opiekuńczo - Leczniczego w Jaszkotlu będzie odbywała sie w klasach, a zebrane produkty wsadzimy do Wielkiej Paki Salezu w czasie apelu w piątek 12 grudnia".
ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły
2014-11-26 13:17:36
RADIO: SZTUKA NAWRACANIA SIĘ - 1XII
Czy potrafimy skutecznie się nawracać?
o porażkach i sukcesach czyli o sztuce nawracania się od zła na progu Adwentu w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 1 grudnia w Radio Rodzina na 92 fm od godziny 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2014-11-26 12:57:41
NEWS: ZIELONA FLAGA NAD SALEZEM
Już po raz trzeci Liceum Salezjańskie we Wrocławia zostało odznaczone międzynarodowym tytułem Zielonej Flagi. W województwie dolnośląskim tytuł ten otrzymało 16 szkół, w tym trzy wrocławskie licea. Wyróżnienie to jest nadawane szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.
Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. W liceum salezjańskim od lat istnieje program ekologiczny, który pobudza uczniów do działania.„Uczniowie organizują co roku akcje prozdrowotne: Dzień Marchewki, debaty o odżywianiu, akcje ekologiczne, konkursy o zdrowiu, badania terenowe" - mówi koordynator projektu dr Magdalena Szewczyk -"które w szczególny sposób przyczyniają się do pobudzenia aktywności uczniów, a także same tworzą przyjazne i kreatywne środowisko wychowawcze.”Szkoła często zaprasza w ramach Ligii Nauki znanych pracowników naukowych prowadzących wykłady poruszające problemy profilaktyki zdrowotnej. Obecnie młodzież jest zaangażowana w międzynarodowy ekologiczny projekt Erasmus + "Bioróżnorodność rzek",podczas realizacji którego młodzież pracując w międzynarodowych zespołach bada wpływ zanieczyszczeń na stan naszych rzek. Liceum salezjańskie podejmuje zadanie wdrożenia wśród młodzieży zdrowego odżywiania, naukę przyrządzania zdrowych posiłków na Warsztatach Żywieniowych. Uczniowie również na porannych apelach przedstawiali problemy dotyczące zdrowia. Pokazywali prezentacje wykonane przez siebie i dzięki temu budzili większą świadomość uczniów. Na apelach zbiera się cała szkoła, dlatego zasięg oddziaływania tych prezentacji był szeroki.„Całe środowisko szkolne dąży do przyjęcia postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska oraz gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju" – podsumowuje ks. dyr Jerzy Babiak – "Nasza szkoła na pewno przystąpi do kolejnych edycji Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Obecny tytuł został nadany nam na trzy lata. Przez ten czas pojawią się na pewno nowe innowacyjne działania".(megsa)
2014-11-25 11:07:59
WIECZÓR POEZJI DLA LIBERII - 27XI
W czwartek 27 listopada o godz. 19.00 w sali teatralnej Liceum Salezjańskiego przy ul. Młodych Techników 17 odbędzie się już kolejny Wieczór Poezji Śpiewanej. Tegoroczna edycja dedykowany jest ludziom dotkniętych Ebolą w Liberii, dlatego w czasie koncertu będzie prowadzona przez Salezjański Wolontariat Młodych kwesta. Już teraz dziękujemy i zapraszamy.
2014-11-22 10:22:17
TEATR TVP: REWIZOR - PREMIERA - 24XI
PERŁY MILLENNIUM
Rewizor
spektakl teatralny / klasyczna komedia Mikołaja Gogola
premiera - 24 listopada 2014r. - godz. 20.25 - TVP1
Chlestakow, hulaka i uwodziciel, przejazdem trafia do prowincjonalnego miasteczka. Zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, z najwyższego rozkazu kontrolującego całą gubernię. Władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Mający poważne kłopoty finansowe Chlestakow chętnie wciela się w przypisaną mu rolę. Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem ucieka. Jego prywatny list ujawnia prawdę.
reżyseria: Jerzy Stuhr | występują: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Adam Serowaniec, Nina Minor, Roman Gancarczyk, Zbigniew Zamachowski, Grzegorz Mielczarek
Stuhr o "Rewizorze" w Polskim Radio: postacie z komedii Gogola przeniosłem do współczesności [słuchaj]
2014-11-22 08:42:00
RODZICE: WYWIADÓWKA - 25 XI
Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 25 listopada.
* pisemne informacje o zagrożeniach ocenami ndst. uczniów klasy III
program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
nt. „Internet – wezwaniem, koniecznością i zadaniem”.
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje
2014-11-21 15:13:52
NEWS: WYRWANI Z NIEWOLI W SALEZIE
W czwartek 20 listopada br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu gościło Piotra i Jacka. Przyjechali aż z Białegostoku, aby dzielić się doświadczeniem miłości Boga i opowiedzieć o wyjściu z niewoli narkotyków, alkoholu, pornografii i niewiary. „Każdy człowiek ma wpisane pragnienie miłości i szczęścia. Podróbki, zamienniki szczęścia podane pod pozorem dobra nie ugaszą tego pragnienia” - mówili w czasie blisko 2 godzinnego spotkania.
Ważnym momentem stało się świadectwa jednego z nich: „Mój ojciec po wyjściu z kościoła nie zachowywał się jak chrześcijanin. Szukałem wzorców ojca w znajomych.” Ponadto w czasie spotkania uczestnicy mogli wysłuchać kilku piosenek. Wśród nich utwory ich własnej kompozycji wykonane w stylu rap. "Ku wolności" i "Iskierka"swym mocnym przesłaniem poruszyły każdego. Piotr i Jacek w trakcie spotkania odczytali także fragment ewangelii o paralityku. Zrobiona do niego wspólnie z młodzieżą scenka i omówienie zachęciło do głębszego myślenia. Pod koniec ponownie śpiewano, klaskano i skakano razem z raperami. Piotrek i Jacek szczególnie podkreślali dwa ważne cytaty z Pisma Świętego: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”(Ga 5, 1), jak i „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13). Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Każdy mógł także zakupić płytę „Prawda Was Wyzwoli” i książkę „Wyrwani z niewoli” autorstwa Piotrka Zalewskiego. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich, a także uczniowie z Gimnazjum nr 37. W programie swojej wrocławskiej wizyty Piotr i Jacek ponadto odwiedzali Ośrodek Wychowawczy w Oleśnicy oraz we Wrocławiu LO XVII, parafie p.w. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej oraz parafię Najświętszego Zbawieciela przy ul. Jasienicy. Z ich działalnością możemy zapoznać się na stornie: www.wyrwanizniewoli.pl
M. Dzwonkowska, kl. 1
2014-11-20 22:39:02
SU: ŻYCZLIWY SALEZU
Zbliża się 21 listopada. Dzień dość szczególny, ponieważ jeden taki w roku. Mowa tu o światowym dniu życzliwości. Z tej okazji Samorząd Uczniowski poszukuje listem gończym najbardziej życzliwą osobę Salezu. Prosimy tym samym wszystkich uczniów, aby w piątek, na długiej przerwie, pomogli nam w poszukiwaniach, wrzucając do urny imię i nazwisko takiego ucznia, którego należy złapać.
2014-11-19 22:33:51
SUKCES: FINAŁ DLA
Z radością informujemy, że film Koła Filmowego TVSLOWROC "IF THEY DO NOT" biorący udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Komisję Europejską "Strzał w dzieciątkę" znalazł się w grupie 10 finalistów. Na konkurs wpłynęło 247 prac. 85 prac nadesłali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych a 162 prace przysłali gimnazjaliści. 11 prac zostało odrzuconych ze względów formalnych. Spośród nadesłanych na konkurs prac jury wyłoniło w sumie 21 najlepszych prac: 11 prac w kategorii szkoły gimnazjalne i 10 prac w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Gratulujemy całej naszej ekipie filmowej na czele z ich opiekunem panem Kamilem Łohunko. Życzymy dalszych sukcesów!
dotychczasowe wyróżnienia TVSLOWROC:
* V Przegląd Filmów Uczniowskich "Młodzi Filmowcy" w Ziębicach I miejsce dla reportażu pt. "Za rękę"
* XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014
wyróżnienie III miejscem w kategorii filmów amatorskich dla reportażu pt. "Za rękę"
* Ogólnopolski Konkurs Komisji Europejskiej w Polsce "Strzał w dziesiątkę"
finał dla filmu "IF THEY DO NOT"
2014-11-19 22:10:11
POLECAMY: FILM
wyjątkowy film oparty na faktach kiedy 16 letnia dziewczyna umiera walcząc o czystość
premiera 21 listopada 2014r.
tylko w Dolnośląskim Centrum Filmowym
Ten film poprostu musisz zobaczyć
TRAILER FILMU [zobacz]
___________________________________________________________________
2014-11-18 12:05:17
KURS ANGLIELSKIEGO W IRLANDII 17I-1II 2015
DUBLIN - KOSZT:
455 € / tydzień
- 20 h językowych tygodniowo w grupach międzynarodowych
- zakwaterowanie u rodziny z pełnym wyżywieniem
- materiały kursowe
- wycieczki po Dublinie
- certyfikat kończący kurs
- tygodniowe przejazdy komunikacją miejską
- dostęp do dodatkowych atrakcji programu kulturalnego (wstęp wolny, zniżki)
- brak zapewnienia transportu z lotniska
- popołudniowe dodatkowe zajęcia językowe (w wybrane dni)
CORK - KOSZT:
420 € / tydzień
- 20 h językowych tygodniowo w grupach międzynarodowych
- zakwaterowanie u rodziny z pełnym wyżywieniem
- materiały kursowe
- legitymacja ucznia
- wycieczki
- certyfikat kończący kurs
- dostęp do dodatkowych atrakcji programu kulturalnego (wstęp wolny, zniżki)
- transport z i na lotnisko
- darmowy dostęp do platformy e-learningowej do 3 miesięcy po ukończeniu kursu
* bilety lotnicze uczestnicy kupują indywidualnie
** warunkiem rezerwacji miejsca jest przedstawienie potwierdzenia zakupu biletu do 5 grudnia
TERMIN: 17 styczeń - 1 luty 2014 r. (2 tygodnie w czasie ferii)
ORGANIZATOR: prof. Ewa Jaroszczuk /szkoła pośredniczy w organizacji/
ZAPISY I PYTANIA:
do 5 grudnia 2014 r. u prof. Ewa Jaroszczuk (ewa.jaroszczuk@gmail.com)
_____________________________________________________________________
KURS W DUBLINIE 2012 [zobacz]
2014-11-18 11:11:23
PREMIERA: BOHATER WOLNOŚCI / AUDYCJA
Prezentujemy audycję przygotowana przez szkolne Koło Radiowe Trudne Sprawy na ogólnopolski konkurs Od Radia Wolna Europa do wolnej Polski. 100. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zapraszamy do sluchania.
scenariusz: Karolina Matusewicz i ks. Jerzy Babiak /opiekun koła/
zespół radiowy: Patrycja Adamczyk i Juliusz Migdziński; montaż: Karolina Matusewicz
Radiu Rodzina za użyczenie potrzebnych narzędzi składamy serdeczne podziękowanie !
2014-11-18 07:37:15
TEATR TVP: GRACZ - 17XI
Kryptonim "Gracz"
Opowieść o Jerzym Pawłowskim, genialnym szermierzu, mistrzu olimpijskim i świata. Jako młody sportowiec został zaszantażowany przez polski wywiad AK-owską przeszłością ojca i od początku lat 50. współpracował z bezpieką, przekazując informacje o kolegach. W 1964 roku Pawłowski zaczął pracować też dla CIA. Na początku 1975 roku trafił przed oblicze śledczych z WSW. Wtedy nie podejrzewał, że to koniec jego kariery sportowej i że następnych 10 lat spędzi w więzieniu, a jego nazwisko na ponad dekadę zostanie wymazane z życia publicznego.
w rolach głównych: Zbigniew Zamachowski /Jerzy Pawłowski/, Dominika Ostałowska /Iwona Pawłowska/, Daniel Olbrychski /Romuald Zajkowski/, Robert Więckiewicz /Marian Sasiński/, Andrzej Chyra /Stanley, agent CIA/, w ostatniej swojej roli w Teatrze Telewizji jako oficer CIA Krzysztof Kolberger (+ 2011)
Gdzie: TVP1
Kiedy: 17 listopada 2014 - godz. 20.25
Czas trwania: 100 minut
Gatunek: Spektakl teatralny - Scena faktu
Produkcja: Polska, rok 2007
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
2014-11-15 11:42:33
INSPIRACJE: SZKOŁA GOTOWANIE - 2XII
prof. Ewa Jaroszczuk przy współpracy z Tęczową Kuchnią
zaprasza wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania. Warsztaty potrwają 2 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.
kiedy: 2 grudnia 2014r. - wtorek
co gotujemy: eskalopki cielęce, sos szałwiowy, gnocchi z podgrzybkami
"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś" (Anthelme Brillat-Savarin)
______________________________________________________________________________
SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FOTO [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FILM [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FOTO [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FILM [zobacz]
2014-11-14 19:37:44
AUDYCJA: UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA - 17XI
Czy narastającą falę unieważnienia małżeństw można zatrzymać ?
o pokonywaniu kryzysów małżeńskich i łatwym poddawaniu się nim w rzeczywistości narastającej fali orzeczeń unieważności małżeństw w Trudnych Sprawach w poniedziałek 17 listopada od godz. 21.30 na 92 fm w Radio Rodzina będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, zaproszeni eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2014-11-14 15:56:01
LIGA NAUKI: FAŁSZERSTWA SZTUKI - 9XII
2014-11-14 12:40:26
NEWS: BIOLOGICZNI PRZYJACIELA I WROGOWIE
W czwartek 13 listopada br. uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, w ramach organizowanej przez szkołę Ligi Nauki, uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez panią mgr inż. Paulinę Kasperkiewicz z Zakładu Chemi Bioorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jego temat brzmiał: „Proteazy-wrogowie czy przyjaiele?”
Na samym początku uczniowie dowiedzieli się, że proteazy są enzymami biorącymi udział w procesach biologicznych. Ich zadanie to m.in. hydrolizacja wiązań peptydowych w organizmie. Poznali również kilka rodzajów proteaz, np.: proteazy serynowe, aminopeptydazy biologiczne, kaspazy oraz ludzką neutrofilową elastazę. Uczniowie otrzymali również odpowiedź na pytanie o wpływ proteaz na organizm człowieka. Okazało się, że enzymy te mogą być zarówno przyjaciółmi (hamują rozwój nowotworów, mają działenie terapeutyczne, uczestniczą w destrukcji negatywnych mikroorganizmów) jak i wrogami (powodują powstawanie chorób i nowotworów, prowadzą do nekroptozy i zniszczeń). Na koniec usłyszeli o roli inhibitorów i metodach ich uzyskiwania w laboratoriach. Wykład ten ubogacił uczestników i pogłębił ich wiedzę na temat enzymów i zachodzących w ludzkim organizmie procesów. W wykładzie wzieli także udział uczniowie Gimnazjum nr 4. (Viol)
FOTOREPORTAŻ [zobacz]
2014-11-14 07:58:51
WYRWANI Z NIEWOLI W SALEZIE - 20XI
ZETAIGREKA - KU WOLNOŚCI [zobacz wideoklip]
2014-11-12 10:25:00
NEWS: POCZUĆ DUCHA NARODU
W piątek 7 listopada br. uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu wzięli udział w obchodach 96 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na rozpoczęcie, w czacie uroczystej Eucharystii, przygotowanej przez klasę pierwszą, dyrektor szkoły ksiądz Jerzy Babiak w kazaniu przypomniał jak ważną rolę w dzisiejeszym świecie stanowi tożsamość narodowa. Przywołując postać św. Jana Pawła II, a także jego słowa zachęcił do tego, aby "Polskę kochać".
O miłości do ojczyzny przypomniała również modlitwa wiernych oraz procesja z darami, w której uczniowie przynieśli między innymi flagę Polski oraz krzyż. Na zakónoczenie odśpiewano tradycyjną pieśń: "Boże coś Polskę". Po Mszy uczniowie i profesorowie zgromadzili się na sali teatralnej. Tam po odśpiewaniu hymnu narodowego, obejrzeli prezentację o historii odzyskiwania niepodległości, przygotowaną przez koło historyczne. Następnie odśpiewano hymn szkoły. Mszy oraz akdemii towarzyszył szkolny poczet sztandarowy. Tego roku w po raz pierwszy w historii zainicjowano w Salezie dwa nowe wydarzenia. Były to: wspólne śpiewanie pieśni legionowych oraz konkurs na jak największą ilość przypiętych kotylionów w każdej klasie oraz konkurs na najładniejszy kotylion. W kategorii klas wygrała klasa III, a najpiękniejszy kotylion przygotowała Asia Ostropolska z kl. I. Dzień ten umocnił we wszystkich poczucie dumy i przynależności narodowej. (Viol)
2014-11-08 11:33:09
SOLIDARNOŚĆ Z PRZEŚLADOWANYMI - 9 IX
W niedzielę 9 listopada w Kościele będziemy obchodzić VI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM. Zachęcam do modlitwy i intencji cierpiących i zabijanych chrześcijan, a także do udzielenia im pomocy materialnej. Raport OpenDoor Światowy Indeks Prześladowanych 2014 nie pozostawia wątpliwości jak bardzo potrzebne jest nasze wsparcie. Nie bądźmy obojętny ! Co 5 minut za wiarę umiera jeden chrześcijanin.
ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły
2014-11-07 12:52:15
NEWS: PRZYGOTOWYWANIE ŚPIEWANIA
W czwartek 6 listopada grupa uczniów, absolwentów i sympatyków Salezu rozpoczęła próby i przygotowanie do Wieczoru Poezji Śpiewanej 2014. W repertuarze znajdują się utwory Steczkowskiej, Soyki, Jantar, Kaczmarskiego i inne. Zapraszamy do udziału i zapisania się. Wstęp wolny.
2014-11-06 17:55:10
ŚPIEWNIK: PIEŚNI LEGIONOWE - 7 XI
Jutro na długiej przerwie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Salez zaśpiewa pieśni legionowe. Zachęcam do pobrania śpiewnika na telefon bądź ipad, a przede wszytskim do wspólnego śpiewania.
ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły
PIEŚNI LEGIONOWE ŚPIEWA SALEZ [popierz śpiewnik]
2014-11-06 15:46:54
MEDIA: GEMEINSAM UNTERWEGS
2014-11-06 10:30:37
ŚWIĘTO NIEPODEGŁOŚCI POLSKI - 7XI
W piątek 7 listopada w Salezie bedziemy obchodzić Święto Niepodległosci Polski. W tym dniu przychodzimy w strojach galowych. W programie: 9.45 - Eucharystia w intencji Ojczyzny, 10.40 - akademia /przygotowuje koło historyczne/, 12.20 - wspólne śpiewanie pięśni legionowych /kawiarenka/; konkurs na biało-czerwony kotylion ze wstążek, badź kotylion z papieru /wygra najlpiękniejszy kotylion oraz klasa z najliczniejszą grupą przypiętych 7 XI katylionów/.
2014-11-04 14:48:38
KULTURA: KADRY WROCŁAWIA - 5-9XI
Niesamowite, wyjątkowe i unikatowe KADRY WROCŁAWIA.
Zapraszamy i polecamy !
polecamy i zapraszamy na seanse o godz. 18.30.
2014-11-04 10:05:13
KULTURA: WSPOMNIENIA GRECHUTY - 15XI
zapraszamy i polecamy
MAREK GRECHUTA WE WSPOMNIENIACH ŻONY
Spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem
15 listopada, godz. 15.00, sala konferencyjna, III piętro
DOLNOŚLĄSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - WROCŁAW - RYNEK 58
Spotkanie z autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty" będzie połączone z pokazem zdjęć, filmu oraz okraszone muzyką Marka Grechuty. Wszystkich fanów znakomitego pieśniarza, a jest ich do dziś niemało, serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
2014-11-04 09:38:06
HISTORIA: WIELKI TEST. 25 LAT WOLNOŚCI
WIELKI TEST Z HISTORII. 25 LAT WOLNOŚCI
3 listopada 2014, godz. 20:25
Wszystkich uczniów Salezu zapraszamy, nie tylko do oglądania, lecz także do udziału w Wielkim Teście z Historii. Konkurs ten jest także ciekawym i zabawnym widowiskiem opowiadającym o zmianach, jakie zaszły w Polsce po wyborach 4 czerwca 1989r. aż do współczesności. Test będą rozwiązywać duety złożone m.in. ze znanych i lubianych artystów, dziennikarzy, sportowców, a także wszyscy chętni. Sprawdź jaka jest twoja wiedza. Zapisz się już teraz i walcz. Powodzenia!
regulamin konkursu [zobacz]
strona konkursu [zobacz]
<< SPRAWDŹ JAK DOBRZE ZNASZ HISTORIĘ POLSKI >>
2014-11-02 16:42:01
NEWS: HISZPAŃSKIE ZACHWYTY
W dniach 27-31 października br. uczniowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu wraz z opiekunem profesor Magdaleną Szewczyk wzięli udział w kolejnym spotkaniu projektu Comenius "Biodiversity rivers". Wyprawa do Hiszpanii rozpoczęła się w poniedziałek o godzinie 3.00 w nocy. Najpierw uczestnicy, szkolnym busem, dojechali do Berlina, potem wsiedli w samolot. Do Santiago de Compostela dotarli na godz.17.00. Po drodze czekała ich przesiadka w Madrycie. Na lotnisku zostali serdecznie przywitani przez organizatorów, uczniów oraz ich rodziców ze szkoły IES de SAR.
Pierwszego dnia projektu miało miejsce spotkanie w szkole. Jego celem było wspólne, uroczyste otwarcie hiszpańskiego projektu. Wśród uczniów i nauczycieli z Hiszpanii i Polski wzięli w nim także udział grupy z Reunionu, Portugalii, Turcji, Rumunii oraz z Cypru. Gospodarze rozpoczęli prezentacją na temat Galicji. Następnie każdy goszczący kraj przedstawiał własne prezentacje i krótki film na temat biodegradacji rzek swego regionu. Grupa z Wrocławia pokazała prezentację o roślinach i zwierzętach żyjących w rzece Oławce. Był to wynik ich czerwcowej pracy w terenie. Następnie uczniów oprowadzono po szkole. W tym samym czasie nauczyciele programowali kolejne spotkania. Nie zabrakło również czasu na muzykę regionu Santiago de Compostela. W mini koncercie można było usłyszeć grę na dudach i na bębnie. Wieczorem wszyscy uczniowie zgromadzili się ponownie w szkole, aby wziąć tym razem udział w rozgrywkach w piłkę nożną i hokeja. Po sportowych emocjach odbył się nocny spacer po Santiago. W tym czasie odwiedzono miedzy innymi katedrę św. Jakuba, której podświetlenie wzbudziło we wszystkich wyjątkowe wrażenie. Drugiego dnia w środę, zorganizowano wycieczkę do Fragas do Eume. W lesie podziwiano między innymi roślinność, a także ruiny starego klasztoru. Po długiej wędrówce odbył się posiłek. W restauracji, w której kelnerzy uczą się obsługiwać klientów podawano potrawy: tortillę, malzę, zupę z kawałkami ryby i grzankami, kalmary z małymi ośmiornicami, kawałki wołowiny z grzybami oraz ciasto kakaowe. Kolejną atrakcją dnia był spacer nad ocean. Tam przepiękny zachód słońca wprawił wszystkich w niewypowiedziany zachwyt. Następny to także wycieczka. Tym razem celem podróży stał się National Park "Corrubego". Tam zapoznano się z bioróżnorodnością tego miejsca. Doskonałym tego wypełnieniem była wizyta na lagunie Vixán, gdzie obserwowano ptaki takie jak kaczki krzyżówki, a także piaszczyste wydmy. Po długiej wędrówce nadszedł czas na zasłużony piknik. Wśród potraw podawano: tortillę, owoce i estrella galicia. Po powrocie do Santiago był czas na kupienie pamiątek. Z racji, że był to ostatni wieczór, o godz 21.30 wszyscy uczestnicy projektu zgromadzili się na pożegnalnym wieczorze w akademickiej restauracji. Regionalne, smaczne posiłki, tańce i liczne rozmowy nie miały końca. Ponadto każdy uczestnik otrzymał certyfikat i prezenty. Wśród nich między innymi perfumy zrobione przez jednego z hiszpańskich nauczycieli. Podróż powrotną grupa polska rozpoczęła w piątek o godz. 13:30. Samolem z międzylądowaniem w Madrycie, do Berlina, a potem busem dotarła późnym wieczorem do Wrocławia. Jak mówi Katarzyna Łuczak, jedna z uczestniczek projektu: "Pobyt w Santiago będziemy pamiętać długo, ponieważ spędziliśmy tam bardzo miłe chwile i poznaliśmy wielu ludzi z innych krajów". Wyjazd całkowicie był finansowany ze środków UE w ramach projektu Comenius. Przed jego uczestnikami pozostały jeszcze 3 spotkania: na Reunion, w Portugalii i to najważniejsze, podsumowujące w czerwcu 2015 roku we Wrocławiu. (Łucz)
2014-11-01 14:11:30
ARCHIWUM
sierpień 2017
czerwiec 2017
maj 2017
kwiecień 2017
marzec 2017
luty 2017
styczeń 2017
grudzień 2016
listopad 2016
październik 2016
wrzesień 2016
rok 2015/2016
rok 2014/2015
rok 2013/2014
rok 2012/2013
rok 2011/2012
rok 2010/2011
rok 2009/2010
rok 2008/2009
rok 2007/2008
NAJNOWSZE GALERIE
DZIEŃ CZYTANIA BIBLII
OTWARTE DRZWI
AKCJA - SZPIK
DĄB KATYŃSKI
WYCIECZKA - RUDAWY