AKTUALNOŚCI - Archiwum październik 2013
DZIEŃ MARCHEWKI - 7 XI
2013-10-31 15:46:41
TEATR: KOLACJA DLA GŁUPCA - 16 XI
prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza
na przedstawienie do wrocławskiego Teatru Komedia KOLACJA DLA GŁUPCA, które odbędzie się 16 listopada 2013r.o godzinie 20:00.
2013-10-29 08:49:59
SZKOLNY RADIOWĘZEŁ: FACEBOOK
2013-10-29 08:37:14
NEWS:ZUZANNA OSZUST PONOWNIE SZEFEM SU
- głosowało 84 osób z 94 uprawnionych do głosowania
Agata Matkowska - 3 głosy z 82, czyli ok. 3,65 % wszystkich ważnych głosów
Serafin Górski - 7 głosów z 82, co stanowi ok. 8,5% wszystkich ważnych głosów
Mateusz Wiśniewski - 22 głosy, 26,8 % wszystkich ważnych głosów
Zuzanna Oszust - 50 głosów, wygrywając wynikiem ok. 60,97% wszystkich ważnych głosów
Przewodniczącą szkoły na rok szkolny 2013/2014 ponownie została ZUZANNA OSZUST, której gratulujemy poparcia i życzymy wytrwałości, siły, odwagi i Bożego błogosławieństwa w realizacji planów.
2013-10-28 08:48:32
POMOC: DLA LIDKI Z GIMNAZJUM SALEZ
Dyrektor Gimnazjum Salezjańskiego we Wrocławiu ks. Jan Gondro opublikował na stronie szkoły następującą odezwę:
"Tym razem z przykrością i wielką nadzieją informuję, że od kilku dni Lidia, uczennica klasy III naszej szkoły przebywa w szpitalu z powodu ciężkiej choroby, dlatego pozwalam sobie zamieścić na naszej szkolnej stronie apel, prosząc o pomoc finansową poprzez Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową.” Zaznaczam, że posiadamy wszelkie zgody na tego rodzaju apel".
W duchu solidarności włączymy się w akcję i pomóżmy Lidce !
ks. Jerzy Babiak, dyrktor szkoły
2013-10-25 12:04:44
NASI ABSOLWENCI SYMFONICZNIE I JEZZOWO
Muzyczny weekend ! Zapraszamy do posluchania naszych absolwentów:
Jacka Szwaja - zespół Uluru - niedziela godz. 18.00 - Jazz Time
Magda Wądołowska - skrzypce - niedziela godz. 19.00 - Symfoniczny Koncert Nadzwyczajny
ULURU
Uluru, to skład założony przez czwórkę studentów Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej w Poznaniu. U genezy zespołu leży poszukiwanie oryginalnego języka wypowiedzi przy pomocy zdobyczy technicznych, między innymi- sampli, efektów akustycznych i elektronicznych. Muzyka kwartetu, to nowoczesne podejście do brzmienia z zachowaniem tradycji muzyki jazzowej. Każdy z instrumentalistów prezentuje otwartą i energetyczną dawkę improwizacji, przy pełnej liryzmu harmonii. Zespół korzysta ze zdobyczy każdego gatunku muzycznego, balansując na granicy jazzu i współczesnej muzyki klasycznej.
Twórczość zespołu została doceniona przez słuchaczy w Polsce i za granicą. Uluru, już w miesiąc po powstaniu, stał się finalistą jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych na mapie Polski - Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors 2012, a niespełna pół roku później finalistą Festiwalu Jazz nad Odrą 2013. Byli również w czołówce jazzowych projektów na festiwalach w Sienie i Tusci. Ich utworów można było posłuchać także na tegorocznym festiwalu RCK w Kołobrzegu.
Obecnie zespół pracuje nad materiałem na debiutancką płytę.
Skład zespołu:
Piotr Scholz - gitara
Jacek Szwaj - fortepian
Damian Kostka - kontrabas
Andrzej Konieczny - perkusja, live electronic
2013-10-25 11:25:53
AUDYCJA: CZY PARTIA CHADECKA - 28 X
Czy potrzebujemy partii chadeckiej ?
o wartości i znaczeniu dla Polski nowej jakości politycznej w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 28 października od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2013-10-24 09:09:58
TURYSTYKA: GÓRY SOKOLE - 26 X
2013-10-18 15:57:19
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ - 28 XI
-
29 października - wtorek
-
8 listopada - piątek
-
14 listopada - czwartek
-
21 listopada - czwartek
-
26 listopada - wtorek /dodatkowa
-
28 listopada - czwartek/ generalna, obowiązkowa
2013-10-18 12:41:10
TYDZIEŃ MISYJNY W SALEZIE 20-25 X
W dniach 20-25 października obchodzimy w Kościele 85. Tydzień Misyjny. W tych dniach nasz szkolny Salezjański Wolontariat Misyjny zaprosi wszystkich do włączenia się w jego obchody.
OREDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY [przeczytaj]
Proponujemy następujące inicjatywy:
- Niedziela Misyjna w Parafii p.w. Chrystusa Króla ul. Młodych Techników (prezentacja oraz wystawy Ghana)
- animacja misyjna w Gimnazjum nr 37 ul. Czeska / środa i piątek
- TV i Radio szkolne - filmy i muzyka: poniedziąłek - misyjne ogolnei, wtorek - Azja, środa - Afryka, czwartek - Ameryka Łać., piątek - Australnia i Oceania
- apele: PONIEDZIAŁEK - prezentacja i modlitwa za Misje, WTOREK - prezentacja i modlitwa za Azję, ŚRODA - prezetnacja i modlitwa za AFRYKĘ, CZWARTEK - prezentacja i modlitwa za Amerykę Łać.,PIĄTEK - prezentacja i modlitwa za Australię i Oceanię
- piątkowa Msza Święta w intencji Misjonarzy
- Kino Misyjne: wtorek 25 października o godz. 15.15, wstęp wolny, sala teatralna / czas trwania 70 min, wersja angielsko języczna/
Bamako to film-oskarżenie. Na podwórzu kilku domów w stolicy Mali, Bamako, ma miejsce niezwykła rozprawa sądowa. Niezwykła dlatego, że oskarżycielami są wszyscy mieszkańcy Afryki, zaś oskarżonym - Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz wszystkie instytucje Zachodu ze swą polityką globalizacyjną odpowiedzialną za utrzymywanie w Afryce nędzy. To pełen rozpaczy głos Afryki - dojrzałej, świadomej, dumnej ze swego dziedzictwa, pozbawionej kompleksów. Głos przeciw cynicznemu, bezlitosnemu kapitalizmowi, ale też wezwanie do wszystkich Afrykanów, by zjednoczyli się, zorganizowali, uwierzyli w swoje możliwości.
2013-10-17 13:40:16
AUDYCJA: SKONFLIKTOWANIE POLAKÓW - 21 X
Czy Polacy muszą być skonfliktowani ?
o konieczności i umiejętności rozwiązywania konfliktów w coraz bardziej narastającym skonfliktowaniu Polaków w poniedziałek 21 października od godz. 21.30 w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2013-10-16 23:19:52
NEWS: WSPÓLNIE PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ
W 1993 roku wszedł w życie traktat z Mastricht, obejmując 12 państw członkowskich. W ten sposób powstała wspólnota zwana Unią Europejską. Obecnie łącznie z Chorwacją należy do niej 28 krajów. Korzystając z dobrodziejstw naszych czasów oraz rozwoju cywilizacyjnego możemy ambitnie kontynuować rozwój dzieła zapoczątkowanego lata temu. Najlepszym dowodem naszych starań jest rozpoczęty w dniach 8-13 października br. na Cyprze projekt Comenius 2013-2015 „Bioróżnorodność rzek”. Jego uczestnikiem oprócz szkół z Cypru, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii było także Liceum Salezjańskie z Wrocławia.
CYPR
To wyspa o strategicznym położeniu - na pograniczu Europy i Azji. Jej populacja sięga około 800 tysięcy osób. Kraj został podzielony na dwie strefy – niepodległy Cypr i część północną okupowaną przez Turcję po inwazji wojsk tureckich w 1974. Granica przebiega wewnątrz samej stolicy państwa- Nikozji. Zostało zniszczonych wtedy wiele świątyń i cmentarzy. Te wydarzenia zmusiły część ludności do opuszczenia swoich domostw i opowiedzenia się za konkretnymi „wpływami” na wyspie. Pamięć tych wydarzeń jest wciąż żywa nie tylko pośród osób, biorących lata temu udział w walkach powstańczych, lecz również wśród naszych rówieśników- uczniów. Bez tej odrobiny wiedzy nie sposób zgłębić podejścia mieszkańców Cypru do obecnych światowych mocarstw, wspólnoty jaką jest Unia Europejska, do której wstąpili w 2008 roku, oraz poglądów na przyszłość kraju i świata.
PUNKT DOCELOWY
Miejscem naszego spotkania było drugie największe miasto Cypru- Limassol. Najwcześniejsze ślady osadnictwa datuje się tutaj na 3 000 lat .p.n.e W średniowieczu miasto stało się ważnym portem a obecnie jest uroczą miejscowością turystyczną. W tym oto miejscu rozpoczęła się nasza międzynarodowa przygoda.
DZIEN I – O NASZYCH PAŃSTWACH…
Podróż na Cypr rozpoczęliśmy we wtorek, spotykając się na lotnisku o 19.30. W Limassol znaleźliśmy się około 4 rano w środę. O 8.30 zaczęło się wspólne spotkanie grupy Comenius w liceum im. Św. Antoniego. Powitała nas przemiła Dyrektor szkoły. W projekcie brali udział nauczyciele i uczniowie z Polski, Cypru, Portugalii i Reunionu (wyspy w pobliżu Madagaskaru należącej do Francji). Delegacje z Turcji i Hiszpanii niestety nie przybyły. Uczniowie po kolei przedstawiali prezentacje multimedialne po angielsku o miastach, z których przybyli i o swoich krajach. W przerwie mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tańców przygotowany przez uczniów z Cypru. Zapoznaliśmy się również z tematem przewodnim naszego spotkania. Wykład o bioróżnorodności rzek wygłosiła sympatyczna pasjonatka cypryjskich rzek. Dowiedzieliśmy się m.in., że w tym gorącym kraju występują rzeki okresowe, których koryta nie są wypełnione wodą cały rok. Mieliśmy nawet okazję zobaczyć takie wyschnięte pozostałości „wodnego szlaku”. W przerwie na kawę poznaliśmy resztę nauczycieli i pracowników szkoły. Zarówno dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przyjęli nas bardzo serdecznie. Wieczorem zebraliśmy się wszyscy na uroczystej inauguracji naszego projektu. Wspólnemu ucztowaniu towarzyszyły długie rozmowy i żarty oraz energiczne tańce „w kółeczku”. Czas uświetniała nam muzyka wykonywana na żywo oraz śpiewy. Atmosfera była wyjątkowa. Po przyjęciu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
DZIEŃ II – SŁONECZNYM SZLAKIEM CZASU
Czwartkowym elementem integracyjnym była wycieczka. Najpierw dojechaliśmy do zamku Kolossi –ważnego punktu strategicznego wybudowanego prawdopodobnie w 1210 roku. Ciekawostką była informacja dotycząca lokalnego alkoholu – Commandarii. Jest to bowiem najstarsza zarejestrowana marka wina na świecie. Obecna budowla pochodzi jednak z XV wieku. Produkowane tu wino było transportowane do całej Europy a w szczególności pokochano je w Austrii. Następnie udaliśmy się do miasta-królestwa Kourion (4500-3900 p.n.e). Pozostałości kompleksu wprawiają w zachwyt nawet największych ignorantów. Dom Achillesa z połowy IV wieku posiada kilka pokoi z niesamowitymi, misternie wykonanymi mozaikami. Odwiedziliśmy również dom gladiatorów z mozaiką przedstawiająca scenę walki – rzadko spotykany motyw na Cyprze. Następnie teatr, bazylikę oraz miejsce kultu Apollina. W drodze powrotnej przespacerowaliśmy się przez małą, uroczą wioskę, która najlepiej oddawała słoneczny charakter kraju.
DZIEŃ III - WODNY ŚWIAT Z BLISKA
Piątek był momentem ścisłej realizacji tematu naszego projektu. Wybraliśmy się nad rzekę. Podzieleni w trzy grupy poławialiśmy i identyfikowaliśmy bezkręgowce. Zapisywaliśmy wyniki pomiaru natlenienia wody, zawartości azotu czy fosforu oraz szybkości przepływu wody. Mogliśmy przyglądać się maleńkim, rzecznym mieszkańcom przy pomocy mikroskopu. Dzień tak jak wszystkie poprzednie zakończył się owocną sesją zdjęciową.
BIESIADOWANIE
Niewątpliwie ważnym momentem naszej europejskiej kultury jest wspólny posiłek. Zasiadanie przy jednym stole to nie tylko jedzenie. Nie licząc wieczorku zapoznawczego, biesiadowaliśmy trzy razy. Czas między przystawkami a daniami głównymi wypełniało wymienianie wzajemnych uprzejmości oraz pogaduszki o kulinarnych zwyczajach w naszych państwach. Królową przystawek, która otwierała każdy posiłek była bez wątpienia sałata przyrządzana na różne sposoby np. z papryką, ruccolą, orzechami i granatem. Atmosferę wspólnego biesiadowania budował przytulny wystrój sal i delikatna, radosna muzyka. Zupełnie jakby naturalna potrzeba jedzenia była okazją do budowania więzi i poszukiwania odpoczynku od pędu codziennych obowiązków.
SZKOLNA GOŚCINNOŚĆ I PYTANIA O POLSKĘ
Jak już wspomniałam wcześniej uczniowie i nauczyciele przyjęli nas bardzo otwarcie i serdecznie. Wzbudzaliśmy zainteresowanie młodych Cypryjczyków. Podchodzili do nas, przedstawiali się, pytali o samopoczucie oraz wrażenia z pobytu na Cyprze. Kilka uczennic, z którymi rozmawiałam było nawet w Polsce przy okazji wycieczki po Europie. Pytaniem numer 1 pozostawało jednak pytanie o klimat w naszej ojczyźnie. Wspomnienie temperatur „poniżej zera” oraz śniegu wywoływało niedowierzanie, w kraju, w którym nigdy nie jest zimniej niż kilkanaście stopni „na plusie”. Również pokaźna różnica w długości dnia w ciągu zimy i lata była sensacją. Nauczyciele obdarowywali nas szkolnymi podręcznikami w języku greckim jednak pojemność walizki jest ściśle ograniczona. Najbardziej niezwykłym wydawało nam się zamiłowanie do muzyki, tańca i śpiewu. Nawet brak podkładu muzycznego nie przeszkadzał w radosnych pląsach na środku ulicy czy w szkole. Gdy jest taka potrzeba samemu przecież można zacząć śpiewać.
NASZA UNIA EUROPEJSKA
Te spotkania były kolejną niesamowitą okazją by budować w obywatelach Unii Europejskiej poczucie wspólnoty. Autokarowe wycieczki, praca badawcza, rozmowy przy stole stwarzają możliwość zawiązywania nowych przyjaźni i obalania krzywdzących stereotypów. Poznawanie historii państwa – problemów i powodów do dumy jego narodu- od jednego z obywateli jest o wiele atrakcyjniejsze niż czytanie Wikipedii. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz więzi jakie ich łączą są imponujące. Pokazują jak wiele możemy zdziałać razem gdy tylko zechcemy otworzyć się na innych i poszerzyć swoje horyzonty. Sposób nauczania, jakość edukacji i relacji w szkołach pozytywnie się zmienia co napawa nas nadzieją. Zaczynamy myśleć i działać już nie tylko w granicach własnych miast lecz myśleć o przyszłości innych państw i odpowiedzialności za kształtowanie, na miarę własnych możliwości, wspólnoty do której należymy.
ŚWIADOMIE KROCZYMY W PRZYSZŁOŚĆ!
Takie programy są sposobem uświadamiania ludzi, że obecność w Unii Europejskiej to nie tylko podpis urzędnika na dokumencie lub co gorsza utrata niepodległości. Wręcz przeciwnie! Dzięki takim projektom możliwy jest dialog ludzi w różnym wieku, o różnych poglądach politycznych, różnym podejściu nawet do samej UE. Ich stanowiska determinują ich zwyczaje, kultura i historia, którą mamy okazję poznawać. Będąc w Unii Europejskiej mamy świadomość tego, że jesteśmy różni lecz łączy nas chęć odkrywania piękna owej różnorodności i potencjał do budowania prawdziwie wspólnej przyszłości Unii Europejskiej – przyszłości opartej na zrozumieniu innych narodów, wzajemnej pomocy i nieustającym dialogu.
Zuzanna Oszust, kl.IIIb
2013-10-16 10:25:20
ŚWIĘTO: DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - 14X
2013-10-11 22:49:07
NEWS:
„WARSZAWA”
czwartek, 3 października 2013r.
23.00 Wrocław, Dworzec Główny
Uczniowie klasy drugiej oraz kilkoro maturzystów wzięło udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Po zbiórce i zakupie biletów udaliśmy się do pociągu na kilkugodzinną podróż.
piątek, 4 października 2013r.
noc, gdzieś na trasie Wrocław-Warszawa
Pomimo wygodnych przedziałów, po otwarciu okna pada na nas deszcz, a po zamknięciu gotujemy się. :)
Nad ranem docieramy do schroniska młodzieżowego w stolicy, zmęczeni, ale uśmiechnięci.
Pierwszym naszym celem jest dojście do Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas dwugodzinnej lekcji historii dowiadujemy się wielu ciekawych informacji, np.:
• Czas trwania powstania: 1 sierpnia – 3 października 1944r.
• Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim.
• Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.
• Dowódcy: Tadeusz Komorowski „Bór”, Antoni Chruściel „Monter”, Tadeusz Pełczyński „Robak”, Leopold Okulicki „Niedźwiadek”
• Walczy 47,5 tys. żołnierzy
Mieliśmy także okazję obejrzeć krótkometrażowy film ukazujący, jak wyglądała Warszawa po planowym zniszczeniu przez wojska niemieckie.
Następnie udajemy się do Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie czekała na nas niespodzianka, ponieważ zostało ono wybudowane w kwietniu tego roku, a cała wystawa nie została jeszcze wyeksponowana, jednakże zostaliśmy zaproszeni na kolejny film, tak zwaną wizualizację muzeum. Ciekawa w tym miejscu jest architektura wnętrza. W 2005 roku pewien Fin zaprojektował przedziwny, wyjątkowy sufit i ściany. Zapraszamy w 2014 roku! Po wykonaniu grupowego zdjęcia mamy czas wolny, a o godzinie 18.00 spotykamy się w Galerii Zachęta, gdzie czekają na nas warsztaty.
Wystawa „In God we Trust” ma na celu ukazanie bogactwa wierzeń i praktyk religijnych składających się na krajobraz wyznaniowy Stanów Zjednoczonych. Religia odgrywała i odgrywa tam bardzo ważną rolę, a pluralizm wyznań sprawia, iż można je uznać za jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem religijnym państw na świecie. Wystawa obejmuje prace wielopokoleniowej grupy współczesnych, amerykańskich artystów wywodzących się z różnych tradycji religijnych. Podejmują oni kwestie związane z rzadko spotykanymi wierzeniami, sektami i ludami. Wiele dzieł przedstawionych jest w dość kontrowersyjny, ale wspaniały sposób. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy, a poprzez zadania mogliśmy się poczuć jak prawdziwi przewodnicy.
Późnym wieczorem wracamy do schroniska, a po wspólnej modlitwie i ogłoszeniach nareszcie idziemy spać.
sobota, 5 października 2013r.
ciężki poranek
Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniałe miejsce, które przyciąga ludzi w każdym wieku. Dzięki takim inwestycjom nikt nie powie, że nauka jest nudna. Uczestniczyliśmy w dwóch mini labach. Pierwszy, chemiczny pt. „Hej bystra woda!”, miał na celu pokazanie, że woda jest wszędzie. Wykonywaliśmy doświadczenia poprzez łączenie oleju z alkoholem i wodą, a następnie prowadziliśmy obserwacje. Kolejny mini lab fizyczny pt. „Najlepsze elektro w mieście!” uświadomił nam, co ma ze sobą wspólnego kot i chmura burzowa, mam na myśli fakt, iż kocie futro i chmura elektryzują się w podobny sposób. Na tych zajęciach sprawdzaliśmy, co i w jakim stopniu się elektryzuje.
Popołudniem odwiedziliśmy Muzeum Chopina, kolejne fantastycznie miejsce, w którym nie chodzi o czasami nudne słuchanie przewodnika i stanie na baczność, lecz indywidualne podziwianie twórczości Chopina. W muzeum tym możemy odsłuchać różne wypowiedzi, oglądać elektroniczne zdjęcia oraz wysłuchać utwory artysty. Kilka istotnych informacji:
• Urodził się w 1810r. w Żelazowej Woli.
• Polski kompozytor i pianista.
• Najwybitniejszy kompozytor epoki romantyzmu.
• Często nazywany poetą fortepianu
• Twórczość: polonezy, mazurki, nokturny, ballady, etiudy, sonaty i inne ...
• Zmarł w 1849r. w Paryżu.
Po wykonaniu profesjonalnej sesji fotograficznej pt. „słit focie w lustrze” pojechaliśmy na małe zakupy do Złotych Tarasów, po czym wróciliśmy do CNK, dokładnie do Planetarium na film.
niedziela, 6 października 2013r.
Sympatyczna pobudka o 4 nad ranem i powrót do Wrocławia.
Klaudia Pietrusiak, kl. 2
FOTOREPORTAŻ [zobacz]
2013-10-11 22:44:58
NEWS: NIEDŹWIEDŹ W SALEZIE
O miłości do gór Izerskich, do radia i do Australii w czasie inaugurującego Ligę Nauki spotkania opowiadał znany prezenter radiowy, twórca Listy Przebojów Programu III Marek Niedźwiecki. Spotkanie odbyło się w środę 9 października br. a jego organizatorem było Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. Wypełniona młodzieżą po brzegi sala teatralna potwierdzała o jego wyjątkowości i wartości.
Młodzież wrocławskich gimnazjów i liceów przez blisko 2 godziny słuchała odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania. Prowadzący i zarazem pytający podzielili je na dwie grupy. Pierwsza dotyczyła radia, a druga podróży, ze szczególnym uwzględnieniem Australii. Gość spotkania z właściwą sobie determinacją i radiową umiejętnością wyczerpująco i ciekawie odpowiadał na wszystkie stawiane pytania. Między innymi młodych interesowała praca w radio jak i jej początki. „Jako 14 latek pomyślałem. że będę pracować w radiu (…) Zawsze zapisywałem Listę Przebojów Studia Rytm w zeszycie. Codziennie słuchałem radia, nawet wtedy gdy odrabiałem lekcje, czy chodziłem na grzyby” – odpowiadał gość. Zapytany o muzykę, która wybiera na realizowane audycje wskazał, że w radio gra tylko te utwory, które jemu się podobają i którymi chce podzielić się z innymi. Wyjątkowym dopełnieniem pytań z zakresu radia stała się odpowiedź na pytanie o zadowolenie z pracy. W odpowiedzi usłyszano: „Jestem zadowolony z tego co robię. Radio jest najważniejsze. Jestem zadowolonym człowiekiem, szczęśliwym, spełnionym – przez całe lata udało mi się przetrwać w radiu (…) Trójka jest moim domem”. Natomiast na pytanie o częste spędzanie urlopu w Karkonoszach Marek Niedźwiecki z uśmiechem mówił: „Zakochałem się w górach Izerskich”. Spotkaniu towarzyszyła scenografia której punktem centralnym były wyświetlane obrazy studia radiowej „Trójki”. Na zakończenie prowadzący w ramach przygotowanej niespodzianki odtworzyli z lampowego magnetofonu szpulowego fragment Listy Przebojów Programu III prosząc o odszyfrowanie jej i podanie numeru. Marek Niedźwiecki wskazując na 83 notowanie z 1983 roku perfekcyjnie potwierdził znajomość, jak to wcześniej powiedział „swojego dziecka”. Na zakończenie młodzież gromkimi oklaskami wyraziła „Niedźwiedziowi” wdzięczność i uznanie. Chętni, na specjalnych kartach, mogli także otrzymać autograf. Towarzysząca spotkaniu TVSLOWROC oprócz realizacji materiału przeprowadziła także wywiad, w którym pytając o receptę na sukces usłyszała: „Robota, robota, robota. Nigdy nie kalkulowałem że to mi się opłaci, albo da mi jakąś pozycję. Pasja, zainteresowania, podchodzenia do pracy zawsze na 100%”. Wiele ciekawych i wartościowych myśli mogła usłyszeć przybyła na spotkanie młodzież co stalo się mocnych akcentem odpowiadającym celowi organizowanej przez Salez Ligi Nauki.
xjb
FOTOREPROTAŻ [zobacz]
2013-10-11 16:35:03
JĘZYK ANGIELSKI W DUBLINIE - ZAPISY - 18 X
Liceum Salezjańskie Wrocław
Sheila McCormack-Cooney
Atlas Language School
67 Harcourt Street
Dublin 2
Tel: 01 4782845
Web: www.atlaslanguageschool.com
KOSZT:
415 € (za tydzień, propozycja 2 lub 3 tygodni)
- 20 h językowych tygodniowo w grupach międzynarodowych
- zakwaterowanie u rodziny z pełnym wyżywieniem
- materiały kursowe
- wycieczki po Dublinie
- certyfikat kończący kurs
- zapewniony transport na lotnisko w drodze powrotnej
- tygodniowe przejazdy komunikacją miejską
- dostęp do dodatkowych atrakcji programu kulturalnego (wstęp wolny, zniżki)
bilety lotnicze do Dublina uczestnicy kupują indywidualnie
TERMIN: 15 luty - 2 marca 2014 r. (3 tygodnie w czasie ferii)
ORGANIZATOR: prof. Ewa Jaroszczuk
ZAPISY I PYTANIA:
do 18 października 2013 r. w sekretariacie szkoły, pytania na email prof. Ewa Jaroszczuk ewa.jaroszczuk@gmail.com
2013-10-08 12:00:18
TURYSTYKA: GÓRY SUCHE - 13 X
2013-10-08 11:29:33
BIAŁA SZKOŁA 2014: 13-17 I 2014
2013-10-08 10:43:46
SZKOLENIA: PROFESOROWIE - WAKACJE 2013
Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve / 29 lipca – 16 sierpnia 2013 r.
międzynarodowy staż dla nauczycieli języka francuskiego: dydaktyka języka francuskiego jako języka obcego (stypendium ufundowane przez Federację Wallonie-Bruxelles w Belgii). W tym trzytygodniowym stażu uczestniczyło 120 nauczycieli języka francuskiego z 27 krajów świata (od Chin przez Kazachstan, Brazylię, Gabon, Izrael, Gruzję, Turcję po Włochy, Hiszpanię, Holandię, Węgry, Rumunię, Czarnogórę, Austrię, Francję, Belgię i Polskę). Organizatorzy zaproponowali bogatą ofertę zajęć dotyczących strategii i technik nauczania języka francuskiego jako języka obcego (poprzez gry, piosenki, komiksy, teksty literackie, sztukę, teatr, TV5 Monde). Wprowadzili uczestników w świat frankofonii. Zorganizowali warsztaty z zajęć gramatycznych, leksykalnych i komunikacyjnych. Zapewnili kompetentnych, doświadczonych wykładowców. Po zajęciach nauczyciele brali udział w licznych wydarzeniach kulturalnych (wykładach, wieczorach z filmem bądź piosenką frankofońską), licznych spotkaniach nieformalnych. Odpoczywali na plaży w samym centrum Louvain. W weekendy zwiedzali Brukselę, Brugię i Ardeny (Fagnes). W miasteczku Sart-Lez-Spa odbyli podróż w czasie do minionych czasów, zawodów, zwyczajów. Cudowny staż. Niezapomniane przeżycia. Mnóstwo nowych doświadczeń zawodowych.
Kurs metodyczno-językowy dla nauczycieli języka angielskiego odbył się w mieście Cork w terminie od 01.07 do 14.07 2013 roku. Organizatorem szkolenia była szkoła językowa Cork English College, mająca swoją siedzibę w Cork. Wzięli w nim udział angliści z Hiszpanii, Czech i Polski. Program kursu poświęcony był praktycznej nauce języka, temu jak kreatywnie i dynamicznie przeprowadzać lekcje oraz jak sprawić by uczniowie dobrze czuli się w klasie i chętnie brali udział w zajęciach. Zajęcia poświęcone były także sposobom wykorzystania muzyki, filmu i internetu oraz gier dydaktycznych w nauczaniu języka angielskiego. Całość uzupełniona była o wykłady dotyczące historii i kultury Irlandii. Wszyscy uczestnicy kursu mieli również okazję poznać dokładnie miasto dzięki wycieczkom z przewodnikiem oraz fakultatywnym wycieczkom po Irlandii. Dodatkową atrakcją była nauka tańca irlandzkiego. Myślę, że kurs w ramach programu Comenius był fantastycznym sposobem na odświeżenie i poznanie nowych metod nauczania języków obcych oraz doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Irlandii. Stanowił też pole do wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.
Kurs metodyczno-językowy dla nauczycieli niemieckiego odbył się w Wiedniu w terminie od 22.07 do 02.08 2013 roku. Organizatorem szkolenia była szkoła językowa ActiLingua Academy, mająca swoją siedzibę w Wiedniu. Wzięli w nim udział germaniści z Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski i Czech. Program kursu obejmował wykorzystanie muzyki, filmu i literatury, internetu oraz gier dydaktycznych w nauczaniu języka niemieckiego. Uczestnicy otrzymali szczegółowe informacje na temat Austriackiego Dyplomu Języka Niemieckiego (ÖSD). Całość uzupełniona była o wykłady dotyczące historii i kultury Austrii. Wszyscy uczestnicy kursu mieli również okazję poznać dokładnie miasto dzięki wycieczkom z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją była nauka walca wiedeńskiego. Sądzę, że kurs w ramach programu Comenius był doskonałą okazją do poznania nowoczesnych metod nauczania języków obcych, lepszego poznania tradycji, historii Austrii, życia codziennego jej mieszkańców oraz wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.
W dniach 14 – 21 lipca odbył się kurs: ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning, w którym uczestniczyła pani Magdalena Szewczyk. Kurs był sfinansowany w ramach projektu Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Organizatorem kursu był Smart Solutions Ltd. Zajęcia odbyła się w St. Clara College i trwały od 9-16.00 z przerwą na lunch. Program był bardzo bogaty. Zaoferowano 36 nauczycielom (7 osób z Polski) z różnych krajów Europy naukę praktyczną naukę korzystania z programów do obrabiania dźwięku, filmów, tworzenia stron internetowych, kręcenia filmów za pomocą Stop Motion Animation, tworzenia komiksów i panoram, prezentacji PhotoStory. Zwieńczeniem kursu był wspólny projekt przygotowany w międzynarodowych grupach. Organizatorzy kursu zapewnili również uczestnikom poznanie kultury i tradycji Malty podczas wycieczek.
2013-10-06 22:02:29
TEATR TV: KOBIETA NAMIĘTNA - 7 X
7 października 2013 r. w poniedziałkowym Teatrze Telewizji zostanie przypomniana sztuka pt. „Kobieta namiętna”, grana z powodzeniem w warszawskich teatrach od 2003 r . Wbrew sugestii tytułu temat okazuje się złożony. Pani domu, którą gra Marta Lipińska, znika z domu w dniu ślubu swojego syna (Piotr Adamczyk). Gdzie się znajdzie, z kim się spotka?
Sztuka, łącząc humor, satyrę i opis przeżyć kobiecych, pokazuje m.in., że niełatwo uporać się z przeszłością i dawnymi marzeniami. Gra aktorów powoduje, że różne odcienie życia zostają pokazane trochę w krzywym zwierciadle. Zachęcamy szczególnie klasy humanistyczne do obejrzenia spektaklu i podpatrzenia, jak można kreować postawy bohaterów. Rozpoczęcie o godz. 20.20.
profesorowie języka polskiego J.Dobiech i J.Kaczorowski
2013-10-05 11:54:55
KONKURS: WAKACJE NA FOTOGRAFII - WYNIKI
2013-10-05 11:39:58
COMENIUS: SPOTKANIE NA CYPRZE 8-13X
PROGRAM SPOTKANIA COMENIUS
LIMASSOL - CYPR
8 -13 października 2013 r.
BIORÓŻNORODNOŚĆ RZEK
www.comenius-rivers.eu
8 października - wtorek
20.55 - wylot z Wrocławia
9 października - środa
2.50 – przylot do Larnaki
4.00 – spotkanie z rodzinami
8:00 – 10.00 - Spotkanie w szkole i prezentacje krajów i szkoły
10:00 – 10.30 - przerwa
10.30 – 11.30 - Sytuacja na Cyprze - wykład
11.30 – 12.00 - Bioróżnorodność rzek na Cyprze - wykład
12.00 – 12.15 - tradycyjne tańce na Cyprze
12.15 – 12.30 - przerwa
12.30 – 12.50 - prezentacje uczniów
13.00 – 13.10 - mowa końcowa Pani Dyrektor Mrs Maria Theofanous
14:00 – 15.00 - lunch
20:00 - International Party
10 października - czwartek
8:00 – 12.00 - Wycieczka to zamku Kolossi, Curium, Temple Apollo theatrical performance, Petra tou Romiou, i miejsca gdzie urodziła się Afrodyta
12.00 – 14.30 - lunch
14.30- powrót
11 października - piątek
8:30 – 11:00 - dyskusja nauczycieli
11:00 – 14:00 - wycieczka do wioski Lofou and Omodos
14.00 – 15.00 - lunch
15.30- powrót
21:00 – obiad w restauracji
12 października - sobota
9:00 – 10:30 - Wycieczka po Limassol
13 października - niedziela
3.30 – wyjazd do Larnaki
6.25 – odlot
14.40 – przylot do Wrocławia
2013-10-05 11:30:20
RODZICE: WYWIADÓWKA - 8 X
Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 8 października.
program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
nt. „Czy wychowywanie do wartości jest obligatoryjne?”
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje
TEMATY KONFERENCJI DLA RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/2014:
PAŹDZIERNIK – „Czy wychowywanie do wartości jest obligatoryjne?”
LISTOPAD - „Czy gender faktycznie zagraża człowiekowi?”
GRUDZIEŃ – „Jak być i pozostawać człowiekiem wierzącym?”
STYCZEŃ –„Czy media działają antywychowawczo?”
LUTY – „Podwójna osobowość - dramatem człowieka”
MARZEC – „Jak być ojcem i matką z autorytetem?”
KWIECIEŃ – „Dobry program życia według Jana Pawła II”
MAJ –„Dlaczego nie wychowujemy integralnie?”
CZERWIEC – „Postawa zachwytu – konieczność czy zbytek”
2013-10-01 12:38:56
KULTURA: ARMIA, MALEO, BETHEL - 3X
ks. katecheta Krzysztof Rzepecki zaprasza
do udziału w czwartek 3 października br. w KONCERCIE zespołów: ARMIA, MALEO REGGAE ROCKERS, BETHEL. Wstęp wolny. Koncert organizują Duszapsterstwa Akademickie Miasta Wrocławia. Miejce: plac przed akademikami przy ul. Wittiga. Wyjście spod szkoły o godz. 18.30. Chętni powinni zapisać się u ks. Krzysztofa i przynieść zgody rodziców na indywidulany powrót do domu.
program koncertu: www.koncertnatekach.pl
2013-10-01 12:18:27
AUDYCJA: CZY POTRAFIMY SIĘ ZACHWYCAĆ - 7 X
Czy potrafimy się zachwycać ?
o zanikaniu i konieczności pielęgnowania postawy zachwytu w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 7 października od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
ekseprci /wypowiedzą się w czasie audycji/
2013-10-01 08:51:26
ARCHIWUM
sierpień 2017
czerwiec 2017
maj 2017
kwiecień 2017
marzec 2017
luty 2017
styczeń 2017
grudzień 2016
listopad 2016
październik 2016
wrzesień 2016
rok 2015/2016
rok 2014/2015
rok 2013/2014
rok 2012/2013
rok 2011/2012
rok 2010/2011
rok 2009/2010
rok 2008/2009
rok 2007/2008
NAJNOWSZE GALERIE
DZIEŃ CZYTANIA BIBLII
OTWARTE DRZWI
AKCJA - SZPIK
DĄB KATYŃSKI
WYCIECZKA - RUDAWY