AKTUALNOŚCI - Archiwum maj 2012

ARTURO MARI ZAPYTAŁBYM O ... ?

Jutro o godz. 10.00 odbędzię się spotkanie w naszej szkole spotkanie  z osobistym fotografem Jana Pawła II. O co zapytałbyś Arturo Mari ? Propozycje pytań prosimy umieszczać na


2012-05-31 19:22:23

LIGA KLAS: TURNIEJ POLONISTYCZNY - 1 czerwca

 

LIGA POLONISTCZYNA

1 czerwca 2012 r.

Uwaga !

Przed EURO w naszej szkole  
polonistyczne rozgrywki pomiędzy klasami: Ia I Ib.

Drużyny zmagać się będą o oceny w zakresie wiedzy o kulturze i literaturze renesansu.



przebieg ligi:
wywiad z Janem Kochanowskim, jego życiorys,
film o Mikołaju Reju
Sąd nad epoką:
Oskarżony: epoka renesansu,
Świadkowie- m.in. Leonardo da Vinci, Erazm z Rotterdamu, Lady Makbet, Szymon Szymonowic.
Sąd prowadzą sędziowie: Karolina Rzeszut z Ia i Dariusz Kozera z Ib.

czas i miejsce:
1 i 2 godzina lekcyjna,
sala teatralna.

prof. Joanna Dobiech






2012-05-31 08:45:55

KULTURA: BAL MASKOWY - 31 maja

  Prof. Ewa Jaroszuczk miłośników opery serdecznie zaprasza na kolejną superprodukcję stworzoną przez Operę Wrocławską pod tytułem "Bal maskowy" G. Verdiego.  


kiedy: 17 czerwca 2012 r. (niedziela)
gdzie: Stadion Olimpijski
o której: 21:00
koszt: 80 pln

Wpłaty w sekretariacie do końca maja, czyli do czwartku 31 maja 2012r,

2012-05-28 22:25:25

TURYSTYKA: NORDIC WALKING - 3 czerwca

Serdecznie zapraszam do udziału w spacerze  krajoznawczym z cyklu Cross Country Nordic Walking. Wycieczka ma na celu zapoznanie z projektowanym  szlakiem nordic  walking, odkrycie nowych, ciekawych tras spacerowo-treningowych, zapoznanie z krajobrazem Masywu Ślęży, zabawa i mile spędzony czas w pięknym otoczeniu przyrody. W wycieczce może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek i umiejętności poruszania się z kijami.
                      prof. Dariusz Omelaniuk                                                            

Program wycieczki „ Kultowa Radunia”
Trasa:
projektowanym szlakiem Nordic Walking „Kultowa Radunia” (długość 10 km).Profil trasy w pierwszej części górski (podejście na Radunię 573 mnpm.). Ścieżki kamieniste, szutrowe i leśne. Atrakcje krajoznawcze:- rez. Góra Radunia- rez. Łąka Sulistrowicka - Źródło Życia (zaleca się zabrać ze sobą pustą butelkę na wodę)- Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady (Kościółek w stylu góralskim)- pozostałości Parku Weneckiego.
W trakcie wycieczki:
- charakter treningu Nordic Walking ( rozgrzewka, zabawy z kijkami, nauka i  
  doskonalenie prawidłowej techniki, ćwiczenia koordynacyjne, siłowe i rozciąganie)
- spacer z kijami
- komentarz krajoznawczy
- posiłek regeneracyjny na zakończenie marszu.
Zalecane wyposażenie:
- kije do Nordic Walking ( posiadamy w szkole)
-strój sportowy niekrępujący ruchów dostosowany do panujących warunków atmosferycznych, wygodne sportowe buty.
- przydatny mały plecak umożliwiający schowanie zapasowej odzieży, napoju.
- dobry humor
Koszt uczestnictwa: 35,- (z posiłkiem)
Zapisy:   prof. Dariusz  Omelaniuk ( do dnia 30 maja 2012r.)


2012-05-25 08:42:38

NEWS: LITWA ZDOBYTA Z COMENIUSEM

W dniach 7-12 maja br. ucznnnice oraz opiekunowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu  uczestniczyli w kolejnym etapie  międzynarodowej wymiany Education and Culture Lifelong learning programme COMENIUS „National Parks of Europe 2011-2013” w litewskiej miejscowości Panevėžys.
Podróż z Wrocławia trwała  blisko 19 godzin, lecz pomimo męczącej drogi, zaraz po przyjeździe i pozostawieniu bagażu w szkolnej portierni rozpoczęliśmy realizację programu. Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez dyrekcję szkoły, która specjalnie z okazji wymiany przebrała się w ludowe stroje litewskie i gorąco namawiała nas do skosztowania tamtejszych potraw. Po krótkim przedstawieniu członków projektu i prezentacji szkoły litewskiej udaliśmy się na wycieczkę po okolicy, która z perspektywy czasu wydaje się być interesującą, jednakże w tamtej chwili byliśmy zbyt zmęczeni, by czuć coś różnego od zmęczenia . Po zwiedzaniu nauczyciele udali się do hotelu, a uczniowie zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne, gdzie organizatorzy przygotowali wiele konkursów i atrakcji.
Następny dzień rozpoczęliśmy quizem ze znajomości parków narodowych. Nieskromnie muszę przyznać, że moje drużyna zajęła 1 miejsce. Po zabawie, a później i lunchu, odbył się główny punkt programu naszej wymiany - wycieczka do Auksztocki Parku Narodowego. Cóż, muszę przyznać, że Litwini w porównaniu do salezjańskich licealistów są niewątpliwie leniwi - odległość między atrakcjami pokonywaliśmy zawsze autokarem. Warto też dodać, że uczniowie z europejskich szkół non stop czuli ponadprzeciętną potrzebę uwieczniania tamtych chwil aparatem- wzruszające i zabawne, ale straciliśmy przy tym mnóstwo czasu. Przygoda zakończyła się w okolicznej restauracji, gdzie zjedliśmy fantastyczną kolację. Zadowoleni wróciliśmy do naszych rodzin.
Kolejny dzień był zdecydowanie najciekawszy, przynajmniej dla tej uzdolnionej artystycznie młodzieży. Znaleźliśmy się w Burbiškiai, w parku, gdzie rosły olbrzymie ilości tulipanów. Naszym zadaniem okazało się namalowanie jednego z nich. Bawiliśmy się doskonale. Kolejną atrakcją było zwiedzanie starego litewskiego gospodarstwa, gdzie uczyliśmy się piec chleb bez drożdży oraz tańczyć tańce ludowe. Sprawiało nam tą ogromną radość i przy tańcu i muzyce upłynął nam ostatni dla większości wymiany dzień na Litwie.
W piątek w rodzinach pozostała jedynie grupa chorwacka i polska. W kameralniejszym już gronie spędziliśmy miły dzień zwiedzając Wilno i bawiąc się w „Labas Park’u”. Dzielnie pokonałyśmy większość tras parku linowego, a pogoda i towarzystwo wprawiało nas w wyśmienity nastrój.
Reasumując, wyjazd udał się znakomicie. Podszkoliłyśmy swój język angielski, zaznajomiłyśmy się z litewską kulturą, a co najważniejsze- poznałyśmy kolejny National Park. Uważam, że Comenius i tym razem idealnie zrealizował swoje cele.
Nina Śpiewak, kl. IIa

2012-05-22 09:10:26

WYCIECZKA ROWEROWA: WOŁÓW- 2 czerwca

Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników jazdy na rowerze na wycieczkę, która odbędzie się w dniu 2 czerwca 2012 r. w okolicach Wołowa. Trasa prowadzi w całości żółtym szlakiem rowerowym, „Wołowskie krajobrazy”. Szlak Wołowskie Krajobrazy przebiega wokół Wołowa, nie jest trudny, prowadzi przez utwardzone drogi leśne i gruntowe a także asfaltowe. Przejazd zajmie nam 4-5 godziny. Szlak rozpoczyna się na stacji PKP w Łososiowicach, wsi znajdującej się pięć kilometrów od Wołowa.  Trasa prowadzi przez teren polodowcowy. Część trasy biegnie leśnymi drogami przez Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy. Atrakcją parku, oprócz pięknej roślinności, są  wydmy oraz dwa największe na ziemi wołowskiej stawy rybne.

 



SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
długość: ok.50 km
wyjazd: 2 czerwca 2012r, zbiórka 8:30 dworzec PKP Wrocław Główny (wejście na dworzec ul. Sucha )
wyjazd:  8:42 – Łososiowice  9:32
powrót: Łososiowice 15:58 – 16:45 Wrocław Główny
koszt: 20,- (bilety PKP)
zapisy: do 24.05.2012r (czwartek)  u prof. Omelaniuka
kaski: obowiązkowe !

zapraszam - prof. Dariusz Omelaniuk        

                                                                                             
         Z Łososiowic jedziemy w kierunku Lipnicy. Dalsza trasa prowadzi drogami lokalnymi na północ przez Uskorz Wielki, Garwół aż do Straszowic, a dalej podążamy lokalną szosą do Golina. Ostatni odcinek prowadzi przez malowniczy Padół  Pełczyński. Jest to obniżenie terenu pokryte piaskami z topniejących lodowców. Od Golina czeka nas przejazd przez najpiękniejszą część trasy, która prowadzi leśnymi drogami przez Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy. Atrakcją parku, oprócz pięknej roślinności, są powstałe wskutek tąpnięcia lodowca wydmy. Z Wrzosów odbijamy na północ w stronę rezerwatu Uroczysko Wrzosy, gdzie mijamy dwa największe na ziemi wołowskiej stawy rybne. Ostatni odcinek trasy pokonujemy drogami gruntowymi, częściowo prowadzącymi przez las. Docieramy najpierw do Stobna,a stamtąd przez las ponownie do Łososiowic.    
                                                                                                 


2012-05-21 10:47:28

WOLONTARIAT: AFRYKAMERY - 24 maja

Ksiądz  dyrektor Jerzy Babiak oraz Szkolny Salezjańskie Wolontariat Misyjny zapraszają wszystkich uczniów  do udziału w pierwszym dniu Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamery 2012. Zapisy i opłata 10 zł w sekretariacie szkoły do wtorku. W programie - czwartek 24 maja:

16.00-17.45
„Mój rok 1997 w Kongo”.  Ania Ossete, studentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Od urodzenia związana z Afryką - dzieciństwo spędziła w Republice Konga, która jest jej drugą ojczyzną. Studentka opowie o swoich "afrykańskich przygodach", m.in. o niezwykłym spotkaniu w afrykańskim zoo, o znikających psach za sprawą tajemniczego zwierzęcia, o życiu codziennym w Kongo... Nie zabraknie również wspomnień z wojny domowej, którą Ania przeżyła i która wywarła ogromny wpływ na to kim teraz jest, co robi, i jakie ma plany na przyszłość. Obecnie mieszka z rodziną w Polsce, studiuje i angażuje się w różnego rodzaju projekty związane z Czarnym Lądem.

18.00-18.15  
OTWARCIE FESTIWALU (DCF)

18.15-20.00
AFROSZORTY "ŻYCIE NIECODZIENNE": Made in Mauritius (Mauritius 2010, 7 min), Alambamento (Angola 2011, 15 min), Saa-Ipo (Rwanda 2011, 21 min), Moje podwórko (RPA 2011, 13 min), Krótkie życie (Maroko 2010, 16 min), Garagouz (Algieria 2011, 24 min) (razem 96 min)


2012-05-21 00:15:41

NOWY PLAN LEKCJI 21-25 V

NOWY PLAN LEKCJI 21 - 25 maja 2012 r.


2012-05-19 12:28:26

WYSTAWA: MODLITEWNIKI - 3 czerwca

ZOBACZ TEŻ [ VIDEOSPOT ]


2012-05-18 19:39:02

AUDYCJA: WAŻNA RODZINA - 21 maja

Jak ważna jest dzisiaj rodzina ?

o wartości, znaczeniu i trudnościach rodziny z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny w poniedziałek 21 maja od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

 

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.



2012-05-16 14:09:23

WYWIADÓWKA: ZMIANA TERMINU - 22 maja

RODZICÓW uczniów klas I-II zapraszamy NA WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 22 maja 2012 r.

program:

18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja  nt. "Wakacje razem czy osobno ?" (sala teatralna)
18.30 – spotkanie z wychowawcami
19.00 – konsultacje

                                                                                         ks. Jerzy Babiak – dyrektor szkoły
 


2012-05-15 19:09:39

KULTURA: NOC MUZEÓW - 19/20 maja

Prof. Ewa Jaroszczuk zarpasza wszystkie "nocne marki'  na piątkową Noc Muzeów we Wrocławiu, w której udział wezmą aż 34 instytucje. Wstęp w niektórych miejscach już od godziny 16:30. Zwiedzanie trwa do godziny 24:00

kiedy: 19/20 maja 2012
wstęp: wolny

2012-05-15 17:23:47

WYMIANA: WYJAZD DO BONN 25-30 maja

PROGRAM WIZYT W BONN
UCZNIÓW LICEUM SALEZJAŃSKIEGO WE WROCŁAWIU

25-30 MAJA 2012 r.

25 maja 2012 r. – piątek
do południa:
•    wyjazd o godz. 8.30; podróż szkolnym busem z Wrocławia do Bonn – 804 km  
po południu:
•    godz. 17.00  przywitanie przez grupę Niemiecką na placu przy Don Bosco Mision Prokur
    przejazd par polsko-niemieckich do domów gości   
wieczorem:
•    przyjęcie w domach i rodzinach niemieckich, kolacją, wręczenie przywiezionych prezentów

26 maja 2012 r. – sobota   
do południa:
•    podróż pociągiem do Kolonii – warsztaty nt. Wspólne dla Kolonii i Wrocławia (E.Stein)
     praca w terenie – odwiedzanie miejsc i omawianie w grupie (katedra, Muzeum Czekolady,
     zwiedzanie Muzeum Czekolady i wspólna produkcja czekolady, dom wody kolońskiej 4711-Haus’
     starówka, pomnik św. Edyty Stein, sklepy)
wieczorem:
•    czas w rodzinach (konwersacje także z rodzicami, wspólna kolacja)  

27 maja 2012 r. – niedziela
do południa:  wspólna Msza św. w Mission Procura Don Bosco  
po południu:
•   wspólne zwiedzanie miasta  – goście w języku niemieckim  przedstawiają grupie polskiej     historię: starówka Bonn, dom L. Bethovena (przewodnik) , katedra, uniwersytet, ogród botaniczny
wieczorem:
•    wspólny grill w Don Bosco Mision Prokur (wspólne przygotowanie, zabawy, śpiew)                     

28 maja 2012 r. – poniedziałek

do południa: spotkanie w Mission Procura Don Bosco, piknik
po południu:   rejs statkiem po Renie i wycieczka  piesza w grupie niemiecko-polskiej na wzgórze Drachenfels
wieczorem:   czas w rodzinach (konwersacje także z rodzicami, wspólna kolacja)   

29 maja 2012 r. – wtorek

do południa:
•    wycieczka do Andernach (Muzeum i Gejzer), Sanktuarium Maria Laach
po południu:
•    plenerowy piknik – przygotowywany wspólnie przez obie grupy
•    zwiedzanie miasta Linz (starówka – historie prezentuje opiekun grupy niemieckiej,  
    fabryka szkła – opowiada producent)
•    wizyta w sklepie firmowym HARIBO
wieczorem:  kolacja pożegnalna w rodzinach

30 maja 2012 r. – środa  

do południa - po południu:
•    godz. 9.00  - poranne spotkanie w szkole z dyrekcją i zwiedzanie Liberfrauschule Bonn
•    godz. 10.00 – pożegnanie i odjazd do Wrocławia
wieczorem:  
•    godz. 21.00 dotarcie do Wrocławia




2012-05-15 11:19:43

NEWS: JUŻ SĄ KOSZULKI SALEZU

koszulki firmy 


2012-05-09 15:16:31

KULTURA: MARINOWANIE W MIETKOWIE 18-20 V

prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza

amatorów sportów wodnych i aktywnego wypoczynku nad wodą zapraszam  na coroczne Marinowanie do Mietkowa.

W programie regaty, rejsy, przejażdżki oraz koncerty znanych i lubianych, w tym znanego nam już zespołu Mizia&Mizia Blues Band, Hurtu, Gangu Olsena. 

kiedy: od 18-20 maja
gdzie: zalew w Mietkowie (plaża od Borzygniewu)
wstęp: wolny
 

2012-05-09 12:26:55

KONKURS: WAKACJE NA 2 KÓŁKACH

prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza,

wszystkich amatorów jazdy na rowerze do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Polskie Radio Program 3 z cyklu "Wakacje na dwóch kółkach".

Zadaniem uczestników jest:
- zorganizowanie wyprawy rowerowej w dowolnym regionie Polski o łącznym dystansie co najmniej 30 km (dystans można dzielić na odcinki)
- przesłanie do Trójki mapę trasy wraz ze sprawozdaniem zawierającym opis wycieczki, najciekawsze krajoznawczo miejsca, zabytki, miejsca kultury ludowej itd.
- sprawozdanie powinno być w formie kroniki

NIE należy wysyłać prac w formie ELEKTRONICZNEJ

termin nadsyłania prac: od 2 maja  do 1 sierpnia
nagroda: 14 dniowy pobyt na Sycylii

regulamin konkursu


2012-05-09 12:19:32

EGAZMINY SEMESTRALNE: klasy I i II 6-14 VI

EGZAMINY SEMESTRALNE – SEMESTR II


Zgodnie z rozdziałem 31 WSO zarządzam egzaminy semestralne dla klas I i II.

Egzaminy obejmują następujące przedmioty: język polski, matematyka, język obcy wiodący oraz jeden przedmiot nauczany jako rozszerzony do wyboru w zależności od profilu klas.

Rozkład egzaminów semestralnych

6 czerwca 2012 r. – środa

lekcje 3–4. (9.45 – 11.25) – język polski
klasa 1 „a” s. 2
klasa 1 „b” s. 4

lekcje 5–6. (11.35 – 13.25) – język polski
klasa 2 „a” s. 5
klasa 2 „b” s. 7


11 czerwca 2012 r. – poniedziałek

lekcje 1–2. (8.00 – 9.35) – język obcy wiodący (angielski – niemiecki)
klasy 1 „a” i 1 „b” – w salach lekcyjnych wg planu lekcji;

lekcje 3–4. (9.45 – 11.25) – język obcy wiodący (angielski – niemiecki)
klasy 2 „a” i 2 „b” – w salach lekcyjnych wg planu lekcji;


12 czerwca 2012 r. – wtorek

lekcje 6–7. (12.40 – 14.20) – matematyka
klasa 1 „a” s. 2 (wg listy)
klasa 1 „a” s.1 (wg listy)
klasa 1 „b”  s. 3
klasa 2 „a” gr. I s. 7
klasa 2 „a” gr. II s. 8
klasa 2 „b” – s. 4

13 czerwca 2012 r. – środa

lekcje 1–2. (8.00 – 9.35) – przedmiot dodatkowy do wyboru:
klasa 2 „a”historia/WOS – s. 2
klasa 2 „a” i 2 „b”geografia – s. 4
klasa 2 „b”biologia/chemia – s. 4


14 czerwca 2012 r. – czwartek

lekcje 1–2. (8.00 – 9.35) – przedmiot dodatkowy do wyboru:
klasa 1 „a”historia/WOS – s. 7
klasa 1 „a” i 2 „b”geografia – s. 5
klasa 1 „b”fizyka – s. 5
klasa 1 „b”biologia/chemia – s. 8


Przypominam, że wyniki egzaminu mają bezpośredni wpływ na ocenę semestralną i końcoworoczną.

 
ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły

2012-05-07 09:42:05

NEWS: MATURA 2012 W SALEZIE

W pierwszym dniu matur trzydziestu absolwentów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu  pisząc  egzamin z j. polskiego przez 2 godziny mierzyło się  m.in. z  „Lalką”, „Dziadami” oraz „Ludźmi bezdomnymi”. Przed rozpoczęciem wspólnie odmówiono modlitwy zawierzenia.

 Egzamin rozpoczął blisko trzytygodniowe zmagania się uczniów z przedmiotami z zakresu obowiązkowych: j. polski, matematyka, język  obcy oraz dodatkowych: fizyka, geografia, biologia, chemia, historia, WOS. Wszystkie egzaminy będą miały charakter pisemny, a ustnie zdawać będą jedynie j. polski oraz w nowej formie wybrany j. obcy, bez określenia poziomu. Każdemu egzaminowi zawsze towarzyszyć będzie  grupa trzech egzaminatorów.  Uczniowie Liceum Salezjańskiego już od wielu lat osiągają blisko 100% zdawalność i podejmują studia na wybranych kierunkach uczelni polskich i zagranicznych.

(xjb)


2012-05-04 15:12:00

AUDYCJA: JĘZYK NIENAWIŚCI - 7 maja


Czy musimy  używać  języka nienawiści ?

o niepokojących postawach polityków i niektórych grup społecznych oraz o konieczności ich zmian w poniedziałek 7 maja od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

inspiracja – wypowiedzi z dnia 3 maja:


przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp.Józef Michalik


„W homilii wygłoszonej z jasnogórskiego szczytu do ok. 10 tys. wiernych, abp Michalik skrytykował żenujący styl uprawiania polityki przez tych parlamentarzystów, „którzy epatują językiem brutalnej nienawiści, dając dowód braku kultury i złego wychowania”.(KAI)


prezydent RP, Bronisław Komorowski

Język nienawiści jest rzeczą karygodną, szczególnie, jeśli wykorzystuje się symbole takie jak krzyż czy flaga (TVP1, wywiad)

 

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.

2012-05-04 12:56:33

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com